Aj v miniatúrnej skalke vynikne krása rastlín. FOTO - AUTOR |
schopnosť nasávať a zadržiavať vodu). Navrch dáme vrstvu zeminy, zmiešanú z drnovky, rašeliny, piesku a prídavku vápencovej drte pre vápnomilné rastliny. Z primerane veľkých kameňov urobíme vhodnú zostavu, do ktorej vysadíme nenáročné druhy rastlín (rozchodník, lomikameň a podobne).
Zvýšenú pozornosť venujeme drobnému ovociu. Z jahodoviska odstránime suché listy a prihnojíme ho liadkom amónnym s vápencom (liadková forma pôsobí hneď, amoniakálna postupne) v dávke 10 až 20 gramov na štvorcový meter, alebo Slovceritom (60 g/m2) prípadne NPK (30 až 50 g/m2). Ak sme maliny neošetrili na jeseň, odstránime z porastu dvojročné drevo a slabé jednoročné výhonky. Perspektívne výhonky preriedime na vzdialenosť 15 až 30 centimetrov. Pri pestovaní malín na drôtenke odstránime pomocou rýľa všetky výhonky, ktoré prerástli plochu ohraničenú drôtmi. Mladú výsadbu skrátime na výšku 30 centimetrov.
Pestovatelia chránia viničné kry pred zimou prihrnutím zeminy ku kmienikom. V tomto období treba pôdu odhrnúť a vyrovnať. V mladých ročných až dvojročných vinohradoch musíme ostrým nožom odrezať aj tzv. rosné korienky, ktoré vyrastajú na rozhraní naštepenej odrody a podpníka. Na začiatku vegetácie zapravíme do pôdy dve tretiny dávok dusíka na zabezpečenie správnej výživy. Zvyšnú tretinu pridáme do pôdy asi týždeň pred začiatkom kvitnutia. (pav)