FOTO SME - PAVOL MAJER |
"Mali sme ho radi. Boli sme tu aj pred dvoma rokmi a chceme mať spomienku na rozlúčku s pápežom," hovoril mladý muž s kamerou. Kamery a fotoaparáty si priniesli viacerí, mnohí prišli s rozkladacími stoličkami, niektorým sa v rukách objavili vreckovky.
Pri petržalskom kostole postavili tribúnu, pod ňu elektrický organ, veľkoplošnú obrazovku. Počas omše bolo cítiť, že v Bratislave je pracovný deň. Po neďalekej ceste hučali nákladné autá, pár metrov od lúky vládol každodenný ruch.
"V lietadle sa ozve aplauz, keď nás pilot šťastlivo privezie domov. Mnohí naši ľudia nechápali, že keď vo Vatikáne kardinál oznámil smrť pápeža, celé námestie začalo tlieskať. Pretože sa Svätý Otec vrátil domov, pristál šťastne na letisku večnosti," hovoril biskup, ktorý celebroval omšu.
Sledovala ju aj mladá rodina s bábätkom. "Chodievame na podobné udalosti pravidelne. Vo Vatikáne som bola dvakrát," hovorila mladá Petržalčanka. Na omšu prišli starší ľudia, ale aj množstvo mamičiek na materskej. Predavač kaziet ponúkal po 20 korún básne a eseje Jána Pavla II., kolportérka chodila pomedzi ľudí s Katolíckymi novinami.
Mladí ľudia si posadali na zem dozadu za lavičky. "Neviem si predstaviť, že by som si nijako na neho nespomenul počas jeho pohrebu," hovoril asi šestnásťročný chlapec. Vedľa kľačala pani, ktorá si odskočila z práce. "V kancelárii sme dve, tak som prišla aspoň na omšu, pohreb už nemôžem sledovať," povedala.
Omšu celebrovali biskupi Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Orosch a Štefan Vrablec. Vpredu sedela časť vlády. Premiér Mikuláš Dzurinda prišiel aj s rodinou.
O desiatej sa na obrazovke objavili zábery z pohrebu. Väčšina ľudí ostala na lúke a sledovala. (rf)
Ulice slovenských miest boli prázdne
Námestie v Banskej Bystrici po desiatej ničím nepripomínalo, že v tej chvíli celý svet sleduje pohreb pápeža v Ríme. Žiadna veľkoplošná obrazovka, žiadne zhromaždenie, iba niekoľko mladých ľudí zapálilo sviečky pri Mariánskom stĺpe a pri soche Jána Pavla II. s vystavenou kondolenčnou knihou.
"Som prekvapená z toľkého nezáujmu," povedala staršia pani, ktorá sa prišla podpísať do kondolenčnej knihy. V miestnych reštauráciách sa na televízny prenos pohrebu nepozeral takmer nikto. Výnimkou boli mentálne postihnutí herci z Divadla v Pasáži, ktorí priamy prenos sledovali. Jeden z nich na otázku, prečo plače, odpovedal: "Zomrel pápež."
Prázdne boli aj ulice a kostoly v Košiciach. Asi najviac ľudí prišlo do Dómu svätej Alžbety na Hlavnej ulici.
Mnohí zrejme pozerali televízny prenos z pohrebu doma alebo v práci, lebo ulice sa začali zapĺňať okolo jednej, keď sa skončila hlavná časť pohrebných obradov. (wm, sam)