My, sliepky a iní pozostalí

V tejto rubrike rozprávajú známi ľudia a redaktori SME o svojom spolunažívaní s domácimi zvieratami.

FOTO SME


Dnes: Monika Gáliková, redaktorka prílohy Kariéra

Keď sme sa sťahovali z mesta na dedinu, kamarátka z Fiľakova, odchovaná zakáľačkami, sa vyzývavo usmievala: "To som teda zvedavá, ako budeš podrezávať sliepky a sviňu chovať!"

V rodinnom dome však bývame už osem rokov, zvieratá máme všade (už neviem koľkú zimu bojujeme neúspešne napríklad s myšami), ale hospodársky scenár sa doteraz nenaplnil - zvieratá zatiaľ nezarezávame a nejeme. Aj keď niekedy, bohužiaľ, umierajú. Nedávno nám umrela na leukémiu naša milá Brita, matka nespočetného davu tučných čiernohnedých šteniatok, a minulé leto aj žrebec Blister, ktorý k nám prišiel stráviť starobu. Blister bol anglický plnokrvník, hrdý dostihový kôň, ktorý takmer zvíťazil na Veľkej pardubickej. Neumrel však na starobu, otrávil sa nejakými bylinami. Umieranie to bolo kruté - váľal sa v bolestiach na dvorčeku v blate a my sme sa ho snažili o polnoci v búrke presvedčiť, aby vstal a prechádzal sa, lebo sme si mysleli, že má koliku a prechádzka mu uľaví. Keď sme ho na druhý deň vyviedli na prechádzku, nohy sa mu podlamovali a museli sme ho podopierať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z času na čas umrú, alebo sa stratia aj iné zvieratá - nášho anglického setra Amona (krásneho, ale hlúpeho ako lopata) pravdepodobne na jednom z jeho výletov zastrelili poľovníci. Nikdy sme už nevideli ani oranžového kocúra Chuana Antonia Pomaranča, ktorý sa urazil a odišiel do lesa, keď sme priniesli domov naše bábätko Lauru. Ale ktovie, možno žije niekde neďaleko, pretože kocúry sú nezávislé a nevyspytateľné osobnosti. Tak ako zmizol Pomaranč, zmizli aj jeho dvaja - synovia Inču-čuna a Winnetou. Tí sa však z času na čas prídu pozrieť, ako sa nám žije. Nechajú sa nakŕmiť, poškrabkať a odídu zase do lesa. Keď Indiáni oficiálne vyprázdnili priestor, adoptoval si nás zurvalec Bacil. Jedného dňa prišiel a začal robiť partnera našej bielo-čiernej mačičke László. Musel vybojovať už asi nejeden boj, pretože o László sa zaujímajú aj iní. No keďže kocúry z okolia siahli v bitke aj na jeho mužstvo, miláčik Frindolín (jeho jediný syn s mačkou László) je možno budúcim kráľom dvora.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou významnou kapitolou nášho života sú sliepky. Slepačia odysea sa začala vtedy, keď môj muž kúpil sedem ročných nosníc vyradených z intenzívneho chovu. Keď sme ich vyťahovali z debničky, bol na ne dosť príšerný pohľad - kde tu pierko, kde tu krvavé ďobance. Vypustili sme ich na zarastený dvorček ku starému kurínu. Spomedzi lopúchových listov sa týčili ich vyziabnuté holé krky. Vyzeralo to ako v treťohorách, tak sme ich volali dinosaury. Niekoľko prvých dní znášali denne 10 až 14 vajec. Potom pochopili, že nie sú vo veľkovýrobe a prísun vajec sa znormalizoval. Ich dočasným šéfom sa stal biely kohút Artur McArtur. Artur sa zaradil medzi hrdinov nášho dvora - skončil ako rytier bez hlavy, keď pred susedovie bláznivým vlčiakom bránil svoje sliepky.

SkryťVypnúť reklamu

Ale sliepkam sa u nás žije, myslím, dobre. Umierajú zväčša na starobu. Jedna nám kedysi umrela pri hrdinskom pokuse vysedieť potomstvo - sadla si na vajcia, a pretože my sme nevedeli, že ju máme kŕmiť, sedela na nich, až kým neumrela. Správa o smrti statočnej matky-sliepky sa potom v kuríne zrejme šírila ústnym podaním, pretože trvalo štyri roky, kým sa na podobný hazard odhodlala ďalšia z jej kolegýň. Aj keď sme sa medzitým podučili, nedožila sa ani táto sliepočka svojho potomstva - túto hrdinskú matku zas takmer úplne vycicali roztoče. Aby sme zachránili aspoň deti, premiestnili sme vajíčka do kúpeľne pod žiarovku a takto sa nám podarilo vysedieť sedem kuriatok.

O sliepky sa stará môj muž: on im kupuje zrno, ony mu dávajú vajíčka. V zime im namontoval do kurína aj žiarovku, aby im bolo veselšie a neprestali znášať. Keď má voľno, namočí im starý chlieb do zvyškov polievky, potom si sadne na kôpku tehál oproti kurínu a pozoruje slepačie stolovanie. Myslím, že jeho rolu raz prevezme malá Laura. Ešte nemala ani tri roky, keď si podľa jeho vzoru pozorne umiestnila zadok na tehly a pozorovala ich krákoranie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu