FOTO - REUTERS |
Kedysi to bývalo jedno z najobľúbenejších lovísk indickej šľachty. Bohatí maharadžovia prečesávali lesy Sarisky v pohorí Arávalí (štát Rádžasthán) a organizovali hony na tigre, ktoré žili vo veľkom množstve v tamojšej džugli. Dnes je v Sariske úplné ticho.
Členovia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) nenašli za celý vlaňajší december ani jedinú tigriu stopu, žiadne tigrie výkaly, žiadne pozostatky ich obetí. Nič, čo by naznačovalo prítomnosť týchto mačkovitých šeliem.
Až do vlani tu pritom žilo minimálne šestnásť tigrov. Ekológovia sa obávajú, že sariské tigre postihol rovnaký osud ako ich príbuzných v ďalších indických prírodných rezerváciách, kde žila donedávna takmer polovica svetovej tigrej populácie.
"Je to zrejme najväčší ekologický škandál modernej doby," hovorí Belinda Wrightová, výkonná riaditeľka indickej spoločnosti na ochranu divej zveri. "V niektorých parkoch už nie sú žiadne tigre, prípadne je ich tak málo, že už vôbec nemožno hovoriť o životaschopnej populácii.
"Škody v rezervácii Sariska boli pravdepodobne napáchané medzi júnom a decembrom 2004," píše sa v správe WWF.
"Keď sme boli mladí, nevytiahli sme večer päty z domu, čo sme sa tak báli tigrov," spomína muž, ktorý býva v jednej z dedín v rezervácii. "Teraz sa deti hrajú večer vonku bez obáv."
V Sariske dnes žije v 28 dedinách 2500 ľudí, ktorí chovajú 35-tisíc kusov dobytka, takže je tam čulý ruch. Parkom prechádza aj diaľnica, ktorou sem prichádzajú zástupy návštevníkov smerujúcich predovšetkým do starobylého kláštora hinduistického opičieho boha Hanumána.
Povážlivá situácia s tigrami je údajne aj v známom parku Ranthambore, ktorý sa tiež rozprestiera v štáte Rádžasthán. Tam pravdepodobne len za minulý rok zmizlo najmenej 18 zo 47 tigrov, tvrdí ďalšia mimovládna organizácia. Noviny The Times of India zase napísali, že vo veľkej rezervácii Bandhavgarh v štáte Madhjapradéš zabili pytliaci šesť veľkých mačkovitých šeliem vrátane tigrov a leopardov.
Indický premiér Manmóhan Singh po týchto znepokojujúcich informáciách nariadil vyšetrovanie uvedených prípadov.
Tigre sa lovia nielen pre kožu, z ktorej sa vyrábajú módne doplnky, ale aj pre pazúry a kosti, ktoré sa cenia v tradičnej čínskej medicíne. Jediný tiger môže mať hodnotu až 50-tisíc dolárov.
"Obchod s tigrami je vysoká hra. A pre niekoľko tisíc dolárov sú niektorí ľudia naozaj ochotní tigra zabiť," hovorí šéf WWF v Indii Ravi Singh.
K vymieraniu tigrov prispieva aj zmenšujúca sa rozloha ich prirodzeného životného prostredia a suché počasie. Podľa údajov indickej vlády klesol počet tigrov v celej krajine za obdobie rokov 1989 - 2001 zo 4334 kusov na 3642. Pred storočím ich tam pritom žilo odhadom až 40-tisíc. "Teraz ich nenapočítame asi už ani dvetisíc," hovorí Wrightová.