FOTO - ARCHÍV |
Zvyšky jej telesných pozostatkov skúmali vedci od septembra, keď ich vybrali z hrobky vo francúzskom mestečku Loches. Okrem iného zistili aj to, že Agnes, milenka kráľa Karola VII., mala škrkavky, proti ktorým sa už od staroveku podávala ortuť. Vedci sa prikláňajú k záveru, že kráľovej milenke dal niekto smrteľnú dávku zámerne.
Za príčinu jej smrti bolo vtedy oficiálne označené krvácanie, ale vzhľadom na rýchlosť, s akou Agnes umrela, sa hneď objavili dohady, že bola otrávená. Kráľ z toho podozrieval svojho syna, neskoršieho Ľudovíta XI., ktorý otcovu milenku nenávidel.
Dvojakou technikou urobili vedci aj rekonštrukciu Agnesinej tváre a v oboch prípadoch sa podľa novín Le Figaro potvrdilo, že kráľova milenka bola krásavica. Kráľovi porodila štyri dcéry a ich potomkovia sú dnes príslušníkmi niektorých kráľovských rodov.
Agnes Sorelová, narodená okolo roku 1422, bola prvou ženou, ktorá sa stala oficiálnou milenkou francúzskeho kráľa. Odštartovala tak tradíciu, v ktorej pokračovali napríklad vojvodkyňa Diana de Poitiers za Henricha II., markíza de Montespan za Ľudovíta XIV. či markíza de Pompadour za Ľudovíta XV.
Agnesin vplyv na Karola VII. je predmetom rozporných analýz, ale pripisujú sa jej zásluhy za malú revolúciu v odievaní - práve ona priniesla do módy dlhé vlečky, početné šperky a hlboké výstrihy. Na svojom najznámejšom portréte od Jeana Fouqueta (asi z roku 1453) je zobrazená ako madona s dieťaťom a má odhalené celé ňadro ( na snímke ).