BRATISLAVA - V útrobách štadióna futbalistov bratislavského Interu sa včera začala dvojdňová konferencia o boji proti rasizmu. Spolu s Európskou futbalovou úniou (UEFA) ju organizuje občianske združenie Ľudia proti rasizmu v partnerstve s celoeurópskou sieťou FARE (Footbal against racism in Europe - Futbal proti rasizmu v Európe). Zúčastňuje sa na nej vyše 100 členov z 38 európskych organizácií.
Výber Bratislavy nebol náhodný, jej cieľom je okrem iného donútiť aj strednú Európu k zvýšenej aktivite. Hoci podľa Vladimíra Wänkeho Slovenský futbalový zväz už proti rasizmu tvrdo a nekompromisne bojuje. "Aj my však máme záujem, aby bol boj proti tejto pliage exaktný. Prekáža nám nielen rasizmus, ale intolerancia vo všetkých jej formách," tvrdí športový riaditeľ SFZ.
Pre UEFA je boj proti rasizmu v oblasti sociálnych aktivít prioritou číslo jeden. "Mnohé spoločnosti tento problém dlho zakrývali. Futbalové zväzy na tom boli rovnako, ale to už je našťastie minulosťou. Futbal sám osebe nemôže ponúkať komplexné riešenie, ale môže ukázať cestu," tvrdí riaditeľ sekcie komunikácie a vzťahov s verejnosťou UEFA William Gaillard. Nejde len o problém farby pleti. "Napríklad v Škótsku je to otázka náboženstva."
Gaillard netára do vetra. Za snahou UEFA už výsledky vidno. "Porovnajte si situáciu v Anglicku pred dvadsiatimi rokmi a teraz." Zastrešujúci futbalový európsky orgán nechce všetky rasové výstrelky riešiť sankciami, ale keď to inak nejde. "Vo väčšine prípadov je na vine len veľmi malá, ale zato dobre organizovaná skupina fanúšikov. Keď sa klubu nepodarí rebelov potrestať, stačí zavrieť mu štadión, a tá menšina potom akoby zázrakom zmizne. Sankcie nevyriešia ani polovicu prípadov, ďaleko viac nám môžu pomôcť mimovládne organizácie. Aj preto takéto konferencie robíme. Pomáhajú nám vytvárať sieť spolupracovníkov."
Iniciatívu UEFA uvítal aj útočník bratislavského Interu Alias Lembakoali. S rasizmom si užil svoje. "Ešte keď som hral proti Slovanu za Púchov, hádzali fanúšikovia po mne banány. Som rád, že sa niečo také koná. Veľa to pre mňa znamená."
Aj Kurt Wachter zo združenia FARE už progres v celoeurópskom boji s rasizmom vidí. "Vlaňajší incident s Aragonesom dokazuje, že máme pred sebou ešte veľa práce." Španielsky reprezentačný tréner povzbudzoval na októbrovom tréningu svojho zverenca José Antonia Reyesa slovami, že je "lepší ako ten čierny odpad", čím mal na mysli útočníka Arsenalu Londýn Thierryho Henryho.
RASTISLAV HRÍBIK