Pohreb sledoval celý svet. Bol menej chmúrny ako v minulosti. FOTO - REUTERS
"Taký pohreb tu ešte nebol," komentoval pre Christian Science Monitor americký univerzitný profesor a kňaz Michael Driscoll. "Bolo to ako starostlivo naplánovaná mediálna udalosť. Prilepilo vás to k obrazovke," hovorí a tvrdí, že na pohrebe žiadneho náboženského lídra nebolo toľko oficiálnych predstaviteľov.
Hoci v televízii vysielali aj pohreby Pavla VI. a Jána Pavla I., až tento pohreb na seba strhol pozornosť takmer všade na svete. Kardinál Justin Riggali už bol na troch pápežských pohreboch a hovorí, že pohreb Jána Pavla II. ostatné predčil vo všetkých smeroch.
Pohreb pápeža sa svojím "scenárom" ničím nelíšil od zvyčajného katolíckeho pohrebného obradu. Výnimočný bol len tým, koho pochovávali, veľkosťou a špeciálnym miestom, na ktorom sa konal.
Po druhom vatikánskom koncile sa rozhodlo, že pohreby budú menej zachmúrené, mali sa viac sústrediť na život po smrti a byť skôr o vzkriesení ako o utrpení. Tomu sa podriadili aj pohreby pápežov. "Už to nie je stredoveká záležitosť," vysvetľuje kňaz Eugen Morris. Pápežov pohreb bol podľa cirkevných znalcov zmesou barokovej pompéznosti okolitých budov a modernej liturgie.
Ján Pavol II. chcel skromný obrad. Jeho truhla bola veľmi jednoduchá, bez ozdôb, ležala na nosidlách, nie na katafalku, ako to bolo stáročia. Zvyk položiť truhlu len na zem zaviedol Pavol VI., rovnako ako to, že na truhlu sa už nekladie koruna, ale evanjeliár.
Skromnejšie obrady podľa cirkevných ceremoniálov zabezpečia, že celý obrad sa neutopí v symboloch. Hlavné prvky pohrebu však zostávajú aj po reforme: pokropenie svätenou vodou ako pripomenutie krstu, kadidlo a spev piesní na chválu Boha.
(mik)
Čísla o pohrebe
- prišli štyria panovníci a princ Charles, päť kráľovien, viac ako 70 prezidentov a premiérov, spolu asi 2500 VIP hostí,
- dva až štyri milióny pútnikov v Ríme, vrátane niekoľko stotisíc na Námestí svätého Petra a v okolí,
- vo Vatikáne je 164 kardinálov,
- 27 obrovských televíznych obrazoviek v rôznych častiach Ríma, vrátane Kolosea,
- viac ako 15-tisíc vojakov a policajtov,
- každý deň sa rozdalo 500-tisíc litrov vody,
- 3 500 provizórnych toaliet neďaleko námestia a v blízkosti televíznych obrazoviek,
- pomáhalo 800 dobrovoľníkov a 2600 lekárov,
- 3 500 akreditovaných novinárov, len CNN vyslalo 800 ľudí.
(reuters, čtk)