Námestie svätého Petra je plné už niekoľko dní. Na pohrebe sa očakáva až 5 miliónov pútnikov, väčšina z nich sa nedostane ani len do centra Ríma. FOTO - REUTERS |
Pohreb sa začne o desiatej ráno. Organizačne a logisticky to bude jedna z najkomplikovanejších omší v modernej histórii. Trojhodinový obrad bude celebrovať nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ktorý sa stále častejšie spomína ako topfavorit na nového pápeža.
Kardináli budú oblečení v purpurovej, smútočnej farbe. Ratzinger sa postaví do stredu schodiska pred hlavným vchodom do Baziliky svätého Petra. Pred sebou bude mať truhlu s pozostatkami pápeža Jána Pavla II.
Ľavá časť plošiny na schodisku je rezervovaná pre 600 cirkevných predstaviteľov. Pravá časť patrí štátnikom z celého sveta. Celkový počet delegácií je asi 1400 ľudí.
Najprestížnejšie miesto v prvom rade zaujme taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi, premiér Silvio Berlusconi a poľská delegácia na čele s prezidentom Aleksandrom Kwasniewským. Hneď pod schodmi je vyhradené miesto pre asi 2500 bývalých hláv štátov, ministrov a veľvyslancov.
Námestie svätého Petra má kapacitu 400-tisíc ľudí. Je preto jasné, že väčšina záujemcov sa na námestie nedostane. Už včera boli permanentne upchaté štyri najbližšie mosty cez rieku Tiber. Státisíce ľudí môžu hovoriť o úspechu, ak sa vôbec dostanú na hlavnú ulicu Via Conciliazione a omšu uvidia z viacerých veľkoplošných obrazoviek, ktoré sú nainštalované v okolí námestia.
Rozmery pohrebu Jána Pavla II. nemajú v modernom kresťanskom svete obdobu. Podľa slovenskej veľvyslankyne vo Vatikáne Dagmar Babčanovej sa všetko koná v súlade so zaužívanými pravidlami Vatikánu. Priznáva však, že taký obrovský počet ľudí na smútočnom obrade po smrti pápeža, asi nikto nezažil.
Iné náboženstvá však poznajú podstatne masovejšie akcie. Každoročne sa v Mekke stretávajú milióny moslimských pútnikov. Tento rok ich tam prišlo dva a pol milióna. Úplne najväčšou náboženskou akciou bol hinduistický festival v Indii. V roku 2001 prišlo do Allahabádu 20 miliónov ľudí. Na rozdiel od pohrebu Jána Pavla II. sa však organizátori oboch akcií dlhodobo pripravovali.
Vo Vatikáne sú už týždeň davy ľudí. S blížiacim sa pohrebom sa stupňovali aj bezpečnostné opatrenia. Historici však pripomínajú, že situácia sa ani zďaleka nedá porovnávať s pohrebom predchodcu Jána Pavla II. V roku 1978 bol Rím plný karabinierov, všade bolo vidieť zbrane a psy. V tom roku totiž teroristi z Červených Brigád uniesli a zabili bývalého premiéra Alda Mora a všetci sa báli ďalších útokov.
Mesto sa útokov bojí aj teraz. Jeho predstavitelia však tvrdia, že tak ako nemali oni čas na prípravu, nemali ho ani teroristi a útoky sú tak menej pravdepodobné.
MIREK TÓDA, Vatikán