Podľa Petra Goliáša z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy poisťovne dnes nemajú motiváciu súťažiť a sú nútené znižovať náklady, čoho dôkazom sú aj limity na predpisovanie liekov.
Vysvetlil, že ak aj poisťovňa získa nového poistenca, dostane rovnaký objem peňazí bez ohľadu na náklady, ktoré tento poistenec pre ňu znamená. "Ak sú náklady vyššie ako príjem, poisťovňa nemá o poistenca záujem, respektíve sa snaží znížiť priemerné náklady na poistenca, napríklad cez limity," povedal Goliáš. Príjmy poisťovní obmedzuje pevná sadzba poistného a prerozdeľovanie peňazí medzi poisťovňami podľa počtu poistencov.
Goliáš si myslí, že súťaž môže vzniknúť len vtedy, keď budú poisťovne na svojich poistencoch zarábať. "Do budúcnosti by bolo dobre zúžiť základnú zdravotnú starostlivosť, ktorá by mala byť financovaná na princípe solidárnosti, a zvyšok poskytovať v riadnej súťaži."
V praxi by to znamenalo rozšíriť spoluúčasť pacienta aj na liečbu, nielen na služby, ako je to dnes. Sekretár lekárskej komory Eduard Kováč upozorňuje, že schopnosť slovenského pacienta doplácať na liečbu alebo na lieky je už dnes obmedzená.
Vedúci Katedry sociálnej práce na Ekonomickej univerzite Vojtech Stanek povedal, že v zdravotníctve ešte neplatí reformátormi sľubovaná rovnosť v trojuholníku cena - kvalita - dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Stanek dodal, že pacienti zatiaľ cítia iba cenu.
INGRID DROZDÍKOVÁ