Vo včerajšej dohode sa už o limitoch nič nehovorí. Riaditeľ Všeobecnej Svätopluk Hlavačka v stanovisku uviedol, že "obe strany sa dohodli na rámcových pravidlách odporúčaného rozsahu preskripcie". Šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor povedal, že podmienky sa nastavili tak, "aby sa občan vždy dostal k liečbe".
Ministerstvo zdravotníctva limity na lieky vníma ako "správny spôsob regulácie nákladov", len treba správne nastaviť podmienky.
Všetky poisťovne obhajujú zavedenie limitov tým, že treba motivovať lekárov, aby lieky predpisovali racionálnejšie. Podľa poisťovne Sidéria sa limitmi odstráni zbytočná "polypragmazia - užívanie veľkého počtu druhov liekov". Podľa generálneho riaditeľa Igora Dorčáka "objemy, ktoré sú súčasťou našich zmlúv s lekármi, nie sú obmedzujúce". Čo sa týka peňaženky pacienta, "práve hľadanie alternatív v liečbe liekmi mu môže ušetriť financie".
Lekárska komora hovorí, že finančné obmedzenie je "nad rámec zákona". Tvrdí, že limity zavedú do praxe chaos a môže sa stať, že lekári, obmedzovaní poisťovňou, budú od pacientov za lieky pýtať peniaze. Podľa komory to môže mať vplyv na zdravie pacientov, ktorým lekár nebude môcť predpísať drahý moderný liek, hoci ho budú potrebovať.
Tlačová hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková tvrdí, že pacient dostane potrebnú starostlivosť a "v zásade ide iba o to, ako stanoviť podmienky a výšku objemu a ako tento objem kontrolovať".
Ani podľa ministerstva zdravotníctva nedôjde k zhoršeniu zdravia ľudí, pretože kategorizáciou ušetrilo peniaze na nové a drahé lieky a okrem toho, v každej skupine liekov je aspoň jeden lacný.
Riaditeľ poisťovne Apollo Zoltán Pivoda vysvetlil, že pod šetrením na liekoch poisťovňa "rozumie účelné a ekonomické predpisovanie, čo môže byť jedine v prospech pacienta" a prípadné zavedenie limitov vychádza z analýz aj spätnej väzby od lekárov.
Generálny sekretár lekárskej komory Eduard Kováč nerozumie, prečo treba stanovovať celoplošné limity, keď poisťovňa môže cez svojich revíznych lekárov kontrolovať, ktorí lekári predpisujú viac, ako je priemer.
Spotreba liekov na Slovensku je údajne najnižšia v Európskej únii. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva sa ju v minulom roku podarilo znížiť o päť percent. (dro)
Lekárov dnes pri predpisovaní liekov obmedzujú dva zákony a etický kódex:
- lekár je povinný predpisovať lieky podľa súčasných poznatkov farmakoterapie účelovo a hospodárne, len na indikácie schválené pri registrácii,
- lekár musí pacienta informovať o výške doplatku za navrhovaný liek, o možnosti jeho náhrady generickým liekom a o výške doplatku za náhradné generické lieky,
- lekár nesmie ordinovať neúčelné diagnostické, liečebné ani iné výkony,
- pri predpisovaní a odporúčaní liekov sa nesmie riadiť komerčnými hľadiskami, ale výlučne poznatkami lekárskej vedy, profesionálnym úsudkom, svojím svedomím a potrebou pacienta.