O odchode pápež rozmýšľal v roku 2000: pre postupujúcu Parkinsonovu chorobu mal obavy, či bude schopný cirkev viesť v ďalšom tisícročí. Rozhodol sa však rešpektovať božiu vôľu.
Prikázal tiež zlikvidovať svoje osobné poznámky. Má to urobiť jeho najbližší človek - osobný tajomník Stanislaw Dziwisz. Je to zároveň jeden z jediných dvoch žijúcich ľudí, ktorých pápež v poslednej vôli konkrétne spomína. Druhým je bývalý rímsky rabín Elio Toaff.
Ukázalo sa, že úvahy, že pápež chce byť pochovaný v Poľsku, neboli úplne neopodstatnené: v poslednej vôli túto možnosť spomína, ale neskôr napísal, aby o tom rozhodlo kolégium kardinálov.
Poľskí novinári okamžite zareagovali. Kolegom z ostatných médií posielali SMS správy, že Vatikán pri preklade testamentu z originálnej poľštiny do taliančiny vynechal kľúčové slovo: rodáci. Aj v origináli však Karol Wojtyla píše, že kardináli Poliakov nemusia poslúchnuť a rozhoduje ich úsudok. Kardináli sa rozhodli, že Jána Pavla II. pochovajú vo Vatikáne.
Pochovajú ho dnes tak, ako si želal: nebude zabalzamovaný v sarkofágu, uložia ho priamo do zeme.
Na pohreb prišli do Ríma milióny pútnikov z celého sveta. Odhaduje sa, že ich bude najmenej tri a možno až päť miliónov. Rím toľkých ľudí nemôže zvládnuť. Na Námestie svätého Petra sa dostane len malá časť z nich, hovorí sa, že 400-tisíc.
Určite tam bude viac ako 200 štátnikov. Vrátane slovenského prezidenta a predsedu parlamentu. Aj preto už platia najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.
"Viete si predstaviť, ako to vyzeralo, keď prišiel na Slovensko prezident Bush a Putin, tak to teraz znásobte. Je tu dvesto krajín," povedala slovenská veľvyslankyňa pri Vatikáne Dagmar Babčanová.
Od stredy večera sa v strede Ríma začal pozičný boj o najlepšie miesta. Organizátori už prestali púšťať pútnikov do radu pred Bazilikou svätého Petra, kde bolo od pondelka vystavené pápežovo telo. Desaťtisíce ľudí však z okolia námestia neodchádzali. Hneď za barikádami, ktoré tu vyrástli, sa ukladali na noc. Dúfali, že skoro ráno zátarasy odstránia a oni sa dostanú medzi šťastlivcov, ktorí pohreb uvidia naživo.
"Na pohreb si počkáme priamo tu, prespíme pod holým nebom," povedala jedna zo slovenských pútnikov, ktorí včera dorazili do Ríma autobusom z Prešova.
Autor: MIREK TÓDA, Vatikán, mik