Gross sa úporne drží pri moci, hoci jeho odchod si želajú partneri z vlády, prezident, pravicová ODS aj komunisti, ktorí ho pred týždňom zachránili, keď sa pri hlasovaní o nedôvere vlády zdržali hlasovania. To rozpad vlády po odchode ľudovcov urýchlilo.
Sociálnodemokratickí ministri dali včera najavo, že sú proti kolektívnemu odstúpeniu. "Kto chce podať demisiu, nech to urobí," ukončil včera premiér debatu. Ako postupovať ďalej sa sociálni demokrati rozhodnú v sobotu na zasadnutí Ústredného výboru ČSSD. Na to, či sa vláda má opierať o akúkoľvek podporu komunistov, sú v
ČSSD rôzne názory.
Demisiu po zasadnutí vlády podal - ako vopred avizoval - nestraník Jaroslav Bureš, ktorý navrhoval rovnako ako unionisti kolektívne odstúpenie. Je piatym ministrom na odchode, ale prezident zatiaľ demisie ministrov stále neprijal a bráni tak rekonštrukcii vlády. Rezignovať by mali aj dvaja ministri z Únie slobody Pavel Němec a Karel Kühnl, ktorým sa odstupovať nechce, ale zaväzuje ich uznesenie strany. Zostať by mali len do ďalšieho zasadnutia vlády.
Prezident Klaus v utorok odkázal, že ak by padol Gross a s ním vláda, zostavovaním nového kabinetu by poveril najsilnejšiu stranu, teda ČSSD. Sociálni demokrati by dostali podľa prezidenta poslednú šancu - vládu totiž už zostavoval Vladimír Špidla aj Gross.
Grossovu vládu čaká po rozsiahlych zmenách hlasovanie o dôvere, ktoré chcú spojiť s dôležitým ekonomickým zákonom, pravdepodobne o znížení daní.
Stanislav Gross sa teraz nemá v parlamente okrem 70 poslancov ČSSD o koho oprieť. Ak by sa dohodol s komunistami, vládu opustia aj niekoľkí sociálnodemokratickí ministri. A komunisti tiež dali najavo, že by vládu nechali dovládnuť, ale Gross by mal z jej čela odísť.
Unionistami navrhovaná kolektívna demisia vlády je odkazom pre sociálnych demokratov. Hoďte premiéra Grossa cez palubu a dovládneme spolu do budúcoročných volieb. Koalícia ČSSD, KDU-ČSL a unionistov by sa v parlamente opierala rovnako ako predchádzajúca o 101 poslancov, teda najtesnejšiu možnú väčšinu.