Z množstva negatívnych vplyvov, ktoré spôsobujú rapídny ústup obojživelníkov, medzi najevidentnejšie zaraďujú ochranári masové úhyny na dopravných komunikáciách v obdobiach migračných ťahov. Najnebezpečnejší je práve jarný ťah žiab zo zimovísk na miesta rozmnožovania. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Stovky žiab denne hynú pod kolesami áut na ceste v Starých Horách, pod donovalským horským priechodom. Pracovník Národného parku Nízke Tatry za dve hodiny ráno našiel na ceste medzi domami približne 50 zrazených žiab. Odborníci hovoria, že jarný úhyn žiab je dlhoročný problém.
Ochranári pred niekoľkými dňami postavili okolo cesty približne 200 metrov plastových zábran, ale ani to nepomohlo. Žaby, ktoré migrujú z lesov do močiara na druhej strane cesty, zábrany obchádzajú alebo preskočia a končia na ceste. Ochranári musia prenášať žaby cez cestu ručne.
Pracovníci Štátnej ochrany prírody upozorňujú ľudí, aby nezbierali žaby sami a neprenášali ich. Okrem toho, že im hrozí pokuta, mali by to vraj nechať na profesionálov. "Žabám hrozí, že počas niekoľkých rokov vyhynú. Zahynie ich toľko, že stratia schopnosť reprodukcie," povedala Ľubomíra Vavrová zo Štátnej ochrany prírody.
Zdá sa, že jedinou šancou, ako migrujúce žaby zachrániť, je budovanie betónových valov a podchodov, na tie však nie sú peniaze. Ochrana obojživelníkov pri jarnej migrácii je jedným z nosných programov Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Obojživelníky patria medzi najohrozenejšie skupiny živočíchov. Hoci sa u nás vyskytuje iba 17 druhov, v Červenej knihe ohrozených je zapísaných až 12.
Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická vernosť miestu, kde sú schopné rozmnožovať sa. V prípade premiestnenia môžu stratiť túto schopnosť a dokonca aj zahynúť. (wm)