Minibusy si môžu cestujúci stopnúť kdekoľvek, nie sú viazané zastávkami. Cestujúcich na ich žiadosť rozvezú aj do tých častí, kde iné spoje nechodia. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BANSKÁ ŠTIAVNICA - Pred časom sa v uliciach Banskej Štiavnice objavil nový dopravca. Súkromná autodoprava podnikateľa Jána Terena vyrazila do ulíc s dvoma osemmiestnymi dodávkami. Svoju filozofiu úplne prispôsobili cestujúcim. Ich novátorstvo sa však nepáči miestnym taxislužbám ani vodičom SAD. Tvrdia, že Ján Teren by mal mať na takúto činnosť licenciu.
On je, naopak, presvedčený, že na tento druh dopravy licencia nie je potrebná. "Konzultoval som to s odborníkmi. Nejde však ani o pravidelnú, ani o hromadnú dopravu, takže licencia by sa na nás vzťahovať nemala," hovorí Ján Teren.
Štiavnica je pomerne rozľahlá, hornatá a do niektorých častí je problém sa dostať. Veľká časť mesta ani nie je pokrytá autobusovými spojmi. Problémom je už dlhý čas napríklad železničná stanica. Hoci leží mimo mesta, spoj sem nechodí.
Teren postavil svoju filozofiu práve na niektorých nedostatkoch. Jeho minibusy si môžu cestujúci stopnúť kdekoľvek, nie sú viazané zastávkami. Cestujúcich na ich žiadosť rozvezú aj do tých častí, kde iné spoje nechodia. Za akúkoľvek vzdialenosť zaplatia pritom iba jednotnú sumu desať korún.
"Snažíme sa vykrývať predovšetkým najfrekventovanejší ťah medzi sídliskom Drieňová a historickou časťou mesta, ale na požiadavku cestujúcich zájdeme aj inde. Spustili sme takúto dopravu zrejme ako prví na Slovensku. U nás je to neobvyklý spôsob, ale napríklad v Poľsku funguje takýto systém vynikajúco. Odtiaľ mám inšpiráciu," hovorí Ján Teren. Počet minibusov by chcel v budúcnosti zvýšiť a už počas letnej sezóny by chcel voziť turistov aj k odľahlým štiavnickým tajchom.
Štiavničania sa konkurencii potešili a využívajú ju. SAD vo Zvolene a štiavnickí taxikári však hovoria o nekalej konkurencii. Cestovný lístok na SAD stojí 9 korún, cesta taxíkom medzi sídliskom Drieňová a historickou časťou mesta stojí približne 40 korún. "S pracovníkmi SAD sa zhodujeme, že robiť takúto dopravu bez licencie naozaj nie je možné. Nik sa nesmie čudovať, že sme nahnevaní. V mnohom máme sťažené podmienky. Naši vodiči musia pravidelne chodiť na preskúšanie a psychologické testy. Konkurencii táto povinnosť odpadá? Tak potom naozaj môžem hovoriť o živelnosti," povedal nám majiteľ štiavnickej taxislužby Maroš Ivanič. "Ak má na aute uvedené telefónne číslo a ľudia si ho privolávajú telefonicky, potom ide o taxislužbu. Alebo ak ide pár minút pred spojom SAD presne po jeho trase, tak zasa spĺňa požiadavky hromadného dopravcu," oponuje Maroš Ivanič. (eta)