ho poskytne štát a dávku znížia. "Pre občana sa nič nezmení," tvrdí riaditeľ úradu sociálnych vecí vo Zvolene Vladimír Balko. Náhradné výživné je podľa neho plusom pre matky, ktoré dávku nepoberajú, teda sú zamestnané alebo živnostníčia, no za relatívne nízky príjem.
Zákon hovorí jasne: Ak si občan v hmotnej núdzi a s ním spoločne posudzovaní nenárokujú niečo, čím si môžu v hmotnej núdzi pomôcť, "nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi". Takzvaným zákonným nárokom, teda tým, čím si môžu pomôcť, je aj výživné a od tohto roka aj náhradné výživné.
Od januára do polovice marca o náhradné výživné požiadalo vyše
1 500 osôb, prinajmenšom ďalších zhruba 3 800 k nim pribudne, len čo splní podmienky nároku naň.
Do 31. decembra minulého roka štát nahrádzal peniaze za výživné sociálnou dávkou - dostávalo ju 2191 rodičov.
O náhradnom výživnom
Štát ho poskytne, len ak príjmy žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, nie je vyšší ako 2,2-násobku sumy ich životného minima. Najviac výživné môže byť vo výške 1,2-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je 2 496 korún.
K žiadosti treba priložiť:
* právoplatné rozhodnutie súdu, ktorým bola niekomu určená povinnosť platiť dieťaťu výživné, alebo takúto súdom schválenú dohodu (to môže byť aj osvedčená kópia rozhodnutia alebo dohody),
* potvrdenie súdu, že žiadateľ sa najmenej 3 mesiace domáhal výživného návrhom na výkon rozhodnutia,
* potvrdenie školy alebo iného zariadenia, že dieťa riadne chodí do školy, alebo že sa riadne pripravuje na budúce povolanie; to, aby dieťa riadne chodilo do školy, sa považuje za splnené, ak dieťa povinnú školskú dochádzku zavŕšilo, alebo ešte na ňu nedorástlo,
* potvrdenie o príjme žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú. (joč)