Nástupcu pápeža Jána Pavla II. začnú voliť v pondelok 18. apríla. Po troch dňoch utajených rokovaní sa na ešte utajenejšej voľbe dohodli kardináli. Konkláve bude prebiehať v Sixtínskej kaplnke, ktorá je už odvčera uzavretá pred zvedavými očami.
Voliť môžu len kardináli, ktorí "pred voľbou alebo v ten istý deň nedosiahli 80 rokov," píše sa v Apoštolskej ústave, ktorú pred ôsmimi rokmi schválil Ján Pavol II. Tá voľbu, ktorá bola doteraz spojená s najprísnejšími pravidlami, mierne uvoľnila.
Dymová správa
Konkláve je jednou z najatraktívnejších udalostí, ktoré prebiehajú za múrmi Vatikánu. Hľadanie najvhodnejšieho kandidáta sa končí dymovou správou. Kardináli spália volebné lístočky. Čierny dym z komína Sixtínskej kaplnky oznamuje, že voľba bola neúspešná. Biely dym je zvesťou o novom pápežovi.
Tentoraz to však bude prvý raz trochu inak. Po stáročiach sa okrem dymu rozozvučí aj zvon Baziliky svätého Petra. "Aby to pochopili aj novinári," povedal arcibiskup Piero Marini, ktorý má vo Vatikáne na starosti pápežské ceremónie.
Dovtedy svet môže len čakať. Vatikán dbá o to, aby z konkláve neunikla žiadna informácia. Kardináli nesmú mať pri sebe mobilný telefón, noviny, televíziu, nemôžu ísť ani na internet. Podľa katechizmu je voľba vecou Ducha svätého. Prísne pravidlá sa preto snažia obmedziť akýkoľvek vonkajší vplyv na voliteľov.
Novinky
Najstarší stále používaný volebný proces na svete však čaká od posledných volieb v roku 1976 viacero noviniek. Kardináli už nebudú uzavretí len v jednej budove bez tečúcej vody. Prvý raz sa budú môcť pohybovať v priestoroch celého vatikánskeho štátu, napríklad prechádzať sa v pôvabných záhradách.
Prvý raz tiež bývajú v luxusnom hoteli, ktorý pre nich dal vybudovať Ján Pavol II. Sparťanské podmienky v minulosti mali zabrániť nekonečnému naťahovaniu. Najdlhšie konkláve bolo v roku 1271, keď pápeža volil takmer tri roky (dva roky, 9 mesiacov a dva dni).
Kardináli-voliči
Na svete je v súčasnosti 183 kardinálov, pápeža môže voliť 117. Nie všetci však na konkláve budú môcť prísť. Už teraz je isté, že voliť nebude filipínsky kardinál Jaime Sin. Je príliš chorý.
Zo súčasných voliteľov len troch nenominoval Ján Pavol II. Aj preto sa očakáva, že nový pápež bude zastávať podobné konzervatívne hodnoty ako Karol Wojtyla.
Globalizácia
Globalizácia poznačila aj kresťanský svet. Súčasní kardináli pochádzajú z piatich kontinentov, kedysi ich tvorili najmä Taliani. Dnes ich je len dvadsať. Najviac kardinálov pochádza z Európy, potom nasleduje Latinská Amerika, Severná Amerika, Afrika a Ázia a Oceánia.
Nie je vylúčené, že pápežom sa stane černoch. Prípadne zvolenie najtipovanejšieho černošského papabili, favorita konkláve Francisa Arinzeho z Nigérie by síce mnohých kresťanov zaskočilo, ale nešlo by o precedens. Katolícku cirkev naposledy viedol černošský pápež Gelasius medzi rokmi 492 a 496.
Voľba
Kardináli začínajú konkláve omšou a prísahou, že budú dodržiavať Apoštolskú ústavu vrátane utajenia detailov volieb. Prísahu zloží aj služobníctvo a lekár, ktorý sa o kardinálov počas konkláve stará.
Voľba sa môže začať poobede, hneď v prvý deň konkláve. V prípade, že sa ani po troch dňoch kardináli nezhodnú, môžu volebný proces na jeden deň zastaviť. Venujú ho meditáciám a modleniu. Ak ani po ďalších siedmich hlasovaniach nového pápeža nezvolia, stačí na jeho zvolenie nadpolovičná väčšina.
Habemus papam
Po úspešnej voľbe musí kandidát potvrdiť, či voľbu akceptuje. Naposledy povedal "nie" v roku 1271 Philip Benizi, ktorý radšej z konkláve ušiel a nového kandidáta vybrali bez neho.
Nový pápež si následne zmení meno. Tradícia siaha do šiesteho storočia, keď sa meno Merkúrius (tak sa nazýva aj pohanský boh) ukázalo ako nevhodné. Marcellus II., ktorého zvolili v roku 1555, si však meno ponechal.
Po zhliadnutí bieleho dymu z baziliky a zvuku zvonov čaká celý svet s napätím, kým sa na balkóne Baziliky svätého Petra objaví jeden z kardinálov a latinskou formulkou "habemus papam" oznámi meno nového pápeža. Nová hlava katolíckej cirkvi vzápätí prvýkrát požehná mestu aj svetu.
Autor: MIREK TÓDA, Vatikán