Monacké knieža Rainier III. v roku 1974, s rodinou v novembri 2003, najmladšia dcéra Stéphanie (druhá zľava), najstaršia Caroline a princ Albert a so svojou slávnou manželkou, kňažnou Grace v roku 1975. FOTO - REUTERS, TASR/EPA |
Katolícke Monako trúchli od smrti pápeža Jána Pavla II. Včera zasiahla miestnych ďalšia zdrvujúca správa: ráno o 6.35 monacké knieža Rainier III. zomrel. Obe televízie prerušili vysielanie a zaradili dokumenty o živote najdlhšie vládnuceho monarchu v Európe.
"Je to bolestná hodina. Každý z nás sa dnes cíti ako sirota," povedal pre francúzsku televíziu monacký premiér Patrick Leclercq. Smrťou 81-ročného populárneho vládcu sa končí najslávnejšia éra minikniežatstva.
Ľudia sa už dlhšie pripravovali na najhoršie. Knieža Rainier III. bojoval s chorobami už desať rokov, odkedy mu voperovali by-pass. Za posledných 16 mesiacov ho museli hospitalizovať šesťkrát. Mal problémy s dýchaním, zle mu pracovali ľadviny i srdce. Pred týždňom ho previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde za neho dýchali prístroje. Lekári už nedávali nádej.
S jeho odchodom sa končí zlatý vek Monaka, ktoré svet objavil až v roku 1956. Vtedy si knieža vzal za manželku jednu z najkrajších žien tej doby, americkú herečku Grace Kellyovú.
Rainier III. vládol 56 rokov a za ten čas sa ukázal ako schopný politik i ekonóm. Dokázal držať na uzde svojho mocného suseda Francúzsko, ktoré dodnes vymenúva monackého premiéra a ministrov vnútra a spravodlivosti, a zabezpečil svojej krajine nezávislosť. V roku 2002 dokonca potichu nechal zmeniť ústavu. Monako tak už nepripadne Francúzsku. A to ani vtedy, ak by jeho nástupca, 47-ročný zarytý starý mládenec princ Albert, nemal potomka.
Bol to schopný finančník, ktorý sám seba rád tituloval ako "predseda správnej rady podniku" Monako. Z miništátiku s 30-tisíckami obyvateľov a rozlohou dvoch kilometrov štvorcových urobil magnet na peniaze a daňový raj. A to aj za cenu, že tým kniežatstvo získalo povesť centra hazardu a prania špinavých peňazí.
Povolal strategických investorov, rozbehol kongresový cestovný ruch i turistiku. S pomocou gréckeho lodiara Aristotela Onassisa prilákal do svojho kniežatstva miliardárov zvučných mien, známych športovcov i hercov.
Úspech v politike kontrastoval s jeho súkromným životom. Po tragickej smrti kňažnej Grace, ktorá sa zabila pri autonehode v septembri 1982, stala sa kniežacia rodina obľúbenou témou bulvárnej tlače. Podrobne sa venovali všetkým aféram, svadbám a rozvodom ich troch detí, hlavne dvoch dcér - najstaršej 48-ročnej Caroline a najmladšej 40-ročnej Stéphanie.
Sám Rainier bol však v kniežatstve veľmi obľúbený a vo svete rešpektovaný. Politici včera oceňovali jeho schopnosť zmodernizovať monarchiu a otvoriť ju svetu. Malé Monako sa stalo počas Rainierovej vlády súčasťou schengenského priestoru, členom OSN a Rady Európy.
Pre princa Alberta bude ťažké vymaniť sa z tieňa slávneho otca, zvlášť keď on sám príliš netúžil stať sa vládcom. Inú možnosť mu však monacká ústava nedáva - trón sa dedí po mužskej línii. Už minulý týždeň prevzal vládne povinnosti, o pár dní sa z neho oficiálne stane monacké knieža.
Z troch Rainierových detí je pritom určite najdôstojnejším kandidátom. Je vzdelaný, ovláda päť cudzích jazykov a už niekoľkokrát úspešne reprezentoval svoju monarchiu vo svete. Najprv na olympijských hrách ako bobista, posledné roky ako zástupca svojho chorého otca na medzinárodných fórach.
Doma sa však zatiaľ angažovať nemohol, k tomu ho otec až do svojej smrti nepustil. Aj preto je pre mnohých neznámou.
Jeho otec ho už niekoľko rokov pred smrťou označil za svojho nástupcu. "Princ Albert má všetky vlastnosti, aby sa jedného dňa stal kniežaťom," povedal v roku 2000 Rainier pre francúzsky denník Le Journal du Dimanche. Má len jediný nedostatok - nemá potomkov.
FOTO SME |
FOTO SME |
Pohľadnice kniežacej rodiny boli v posledných dňoch vyhľadávaným suvenírom. FOTO - ČTK/AP |