Ruža a sviečky na dlažbe pred bývalou rezidenciou arcibiskupa Karola Wojtylu v Krakove. FOTO - TASR/AFP |
Uznesenie o štátnom smútku až do pápežovho pohrebu prijala poľská vláda na návrh premiéra Mareka Belku na zvláštnom zasadaní v noci na nedeľu. Na rokovaní bol aj prezident. Vláda sa obrátila na všetky samosprávy, inštitúcie, organizátorov kultúrnych a športových podujatí a médiá a požiadala ich o "dôstojné uctenie si pamiatky Jána Pavla II.". Prezident nariadil stiahnuť vlajky na pol žrde.
Vláda v minulosti pri vyhlásení štátneho smútku zakazovala hromadné podujatia. Tentoraz tak nespravila. "Nie je to nutné," povedal Belka. Podľa neho sú také momenty, keď Poliaci vedia najlepšie, ako sa majú správať. Poliaci smútia tak, že nepremietajú kiná, nehrajú divadlá, zrušená je väčšina športových súťaží, verejnoprávna televízia napríklad nevysielala zápasy Ligy majstrov.
Poľsko v poslednom čase vyhlásilo štátny smútok niekoľkokrát - na deň po atentátoch v Madride či na tri dni po útoku na dvojičky v New Yorku. V júli 1997 bol na pamiatku obetí záplav smútok jeden deň.
Vláda rozhodla aj o tom, že piatok budú mať štátne inštitúcie pracovné voľno. Vyzvala, aby sa pripojili aj zamestnávatelia a samosprávy. V minulosti sa taký prípad nestal.
TOMEK GRABIˇSKY, Vroclav
Kde vyhlásili štátny smútok
Z európskych krajín vyhlásili štátny smútok Vatikán, Taliansko, Poľsko, Španielsko, Portugalsko, Malta, Bosna a Albánsko.
Najdlhší smútok budú držať vo Vatikáne - deväť dní, nasleduje Poľsko, ktoré smútok vyhlásilo v sobotu a ukončí ho v piatok, v deň pápežovho pohrebu.
V niektorých krajinách sa rozhodli stiahnuť zástavy na pol žrde: to platí pre Nemecko či Francúzsko, ale aj pre európske inštitúcie. Pred Európskou komisiou v Bruseli vlajky stiahnu na pol žrde v piatok.
Vo Francúzsku vznikla debata, či je pre laický štát prípustné, aby prejavoval zármutok nad smrťou hlavy katolíckej cirkvi. Zelení a ľavica hovorili dokonca o "kulte osobnosti". (čtk, r)