O vysokoškolskú súťaž basketbalistov NCAA je v Spojených štátoch obrovský záujem. Finálové stretnutie Severná Karolína - Illinois (75:70) sledovalo v St. Louis viac ako 47-tisíc divákov. Na snímke smečuje loptu do koša Marvin Williams z víťazného tímu. FOTO - ČTK/AP |
Vo finále americkej vysokoškolskej basketbalovej súťaže NCAA vyhral tím univerzity Severná Karolína nad Illinois 75:70 a získal pre svoju alma mater štvrtý titul majstra.
Naposledy oslavovali jej hráči pred dvanástimi rokmi, ale určite najpamätnejší triumf je ten z roku 1982, keď víťazný kôš v posledných sekundách finálového zápasu strelil slávny absolvent univerzity Severná Karolína - legendárny Michael Jordan.
Veľkou postavou pondelňajšieho finále bol pivot víťazného tímu Sean May. V deň 21. narodenín dominoval pod obidvoma košmi, zaznamenal 26 bodov a sedem doskokov a právom dostal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča finále (MVP). Najmä v druhom polčase bol neudržateľný a premenil desať z jedenástich streleckých pokusov. Pivot, ktorému predpovedajú úspešnú kariéru v NBA, je dôkazom platnosti známeho príslovia. Jeho otec získal univerzitný titul v roku 1976 a s 26 bodmi bol tiež najlepším hráčom finále.
V Spojených štátoch je nemálo fanúšikov basketbalu, ktorí tvrdia, že sledujú len vysokoškolskú súťaž, NBA ich prestala zaujímať. Nie je výnimkou, že už na tréningy mužstiev počas Final Four príde 20-tisíc ľudí.
Hlavné príčiny sú dve: nevídaná atmosféra zápasov a enormná snaha mladých hráčov, ktorí chcú výkonmi upútať pozornosť skautov tímov NBA. V najbohatšej súťaži vidieť podobné nasadenie azda len v play off.
Finále NCAA je v USA športovou udalosťou číslo jeden. Pondelňajší rozhodujúci zápas o titul sledovalo v hľadisku haly v St. Louis 47 262 divákov, pri televízoroch milióny. O popularite vyvrcholenia vysokoškolskej ligy svedčí aj to, že v ten deň má NBA voľno. Konkurencia NCAA je prisilná.
(šef)