Z funkcie náčelníka Kultúrneho a metodického centra ozbrojených síl v Trenčíne 1. marca odvolali Rastislava Frkáňa. Na jeho miesto vymenovali bez výberového konania Petra Baču, ktorý sa podľa niektorých poslancov víťaznej štvorkoalície podieľal na primátorskej kampani terajšieho ministra obrany Juraj Lišku. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
TRENČÍN - Riaditeľom armádneho kultúrneho a metodického centra v Trenčíne sa bez výberového konania stal Peter Bača z DS, ktorý nastúpi 1. mája. Jeho manželka Eugénia je majiteľkou agentúry Sophia, ktorá podľa mestských poslancov pomáhala k víťazstvu v komunálnych voľbách koalícii SDKÚ-KDH-ANO-DS a bývalému primátorovi Trenčína Jurajovi Liškovi. Ten sa stal neskôr ministrom obrany.
Mestský poslanec za KDH Marián Kvasnička hovorí, že pomoc agentúry Sophia aj samotného Petra Baču v kampani je v Trenčíne všeobecne známa, ale že vtedajšie koaličné dohody nespomínali "vymenovanie Baču do tejto funkcie". Poslanec Ján Babič naopak hovorí, že Bačovo meno sa spomínalo.
Peter Bača dnes tvrdí, že sa na kampani Juraja Lišku ani štvorkoalície nepodieľal a na činnosť agentúry Sophia sa "musíte spýtať mojej manželky".
Pod centrum, ktoré má viesť Bača, patrí armádny umelecký súbor a štyri posádkové kluby v Prešove, Liptovskom Mikuláši, Martine a Bratislave. Bývalého náčelníka centra Rastislava Frkáňa 1. marca odvolali a ten Bačovo vymenovanie otvorene kritizuje ako účelové.
Frkáň tvrdí, že kvôli dosadeniu Baču nariadil minister Liška v rozpore s dlhodobým plánom "zrušiť vojenské miesto". Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle naopak tvrdí, že vytváranie civilných miest namiesto vojenských sa robí podľa vzoru iných členských krajín NATO.
Frkáň ďalej tvrdí, že podľa zákona malo byť na miesto riaditeľa centra vypísané výberové konanie. Podľa Mikleho to nebolo nutné, "keďže nejde o miesto štatutárneho zástupcu". Frkáň namieta, že riaditeľove právomoci sú také, že fakticky je štatutárnym zástupcom. Môže totiž prijímať a prepúšťať ľudí a narábať s peniazmi.
Bačovo prepojenie na ministra Lišku aj súčasného primátora Trenčína Branislava Cellera (DS) bolo kritizované už i v minulosti. Agentúra Sophia dostala po Liškovom odchode od mesta priamu zákazku na zorganizovanie predvianočných podujatí za 256-tisíc korún. Bolo to pred novými voľbami, ktoré vyhral práve Celler. Opozícia vtedy označila predvianočné podujatia za otvorenú kampaň pre Cellera.
Bývalí členovia štvorkoalície (KDH z nej odišlo) vidia za vymenovaním Baču priateľskú protislužbu. Ján Krátky z KDH považuje za nevhodné, aby minister nominoval svojho obchodného partnera z kampane do funkcie bez výberového konania.
Podľa poslanca Jána Babiča (kandidoval za DS) si členovia miestnej DS rozdeľovali funkcie už po víťazných voľbách v roku 2002. "Spomínala sa tam aj funkcia riaditeľa kultúrneho centra, že ho dostane stranícky lojálna osoba. A spomínal sa aj pán Bača," tvrdí Babič.