Do zmlúv s lekármi navrhovala každému vyčleniť konkrétnu sumu, za ktorú môže lieky predpisovať. Ak by ju prekročil, dostal by od poisťovne pokutu, ak by ušetril, odmenila by ho bonusom.
Hovorkyňa Všeobecnej Petra Kafúnová povedala, že poisťovňa chce dosiahnuť, "aby pacient dostal len tie lieky, ktoré potrebuje a nebol zaťažovaný liekmi, ktoré nepotrebuje".
Generálny sekretár lekárskej komory Eduard Kováč hovorí, že celková suma na lieky sa pre lekárov v tomto roku znížila asi o 15 percent. Limit na predpisovanie liekov v zmluvách je podľa neho "nad rámec zákonov".
Kováč dodal, že nie je dôležité, či poisťovňa navrhne nízky, alebo vysoký limit, nebezpečná je "filozofia" návrhu. Pýta sa, ako sa má lekár rozhodnúť, ak dvaja pacienti s rovnakými chorobami budú chcieť iba drahé lieky a on nebude mať vyčlenené peniaze. "Lekár musí pacienta informovať o všetkých možnostiach liečby a rešpektovať, ktorú si pacient vyberie. Ak si obaja pacienti vyberú drahé lieky, musí im ich predpísať, inak skončí na súde," povedal.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor si tiež myslí, že dnešné zákony neumožňujú zaviesť finančné limity na lieky. "Môžeme sa dohadovať o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ale nie o limitoch," povedal.
Asociácia k problému pristúpi pragmaticky. "Do konca roka 2003 lekári dostávali určitý balík na lieky. Výška bola vypočítaná podľa jasných pravidiel. V ďalších rokovaniach budeme presadzovať, aby sme sa k týmto pravidlám vrátili."
Chybou starého systému bolo, že nemotivoval lekárov, aby šetrili. Ak predpísali lieky za menej peňazí, poisťovňa im namiesto bonusu v nasledujúcom období balík na lieky znížila ešte viac. Pásztor povedal, že sa to už nesmie zopakovať.
Poisťovňa bude s lekármi rokovať tento týždeň.