"Hovorí sa, že Slovensko je malá krajina v srdci Európy. V tomto prípade však, žiaľ, vyznie ako krajina s krpatým duchom a bez srdca," povedal Gavenda. Argument, že pápež má rád Slovensko, zaznieval od štátnych predstaviteľov pri opakovaných pozvaniach Svätého otca na Slovensko ako aj vtedy, keď naši ústavní činitelia prejavovali záujem o prijatie u pápeža. Pápež bol k Slovensku podľa Gavendu naozaj veľkodušný. "Nielen tromi návštevami, ale aj osobitnou pozornosťou, ktorú venoval slovenským pútnikom v Ríme počas celého pontifikátu. Počet prijatí predstaviteľov našej krajiny u pápeža bol vysoko nadštandardný."
V našej legislatíve je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča legislatívna medzera, lebo nikde nie je upravené, kto môže vyhlásiť štátny smútok. "Rímskokatolícka cirkev je síce najväčšia na Slovensku, ale nie všetci občania sú jej členmi, preto sme sa rozhodli úctu štátu vzdať podľa zákona, teda stiahnuť vlajky na pol žrde. Smútok každý precíti sám," povedal Gašparovič.
Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu "každý máme veľa príležitostí, ako prejaviť smútok aj obrovskú vďaku Svätému otcovi".
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský včera povedal, že vyhlásením štátneho smútku v deň pohrebu Svätého otca Jána Pavla II. by sme nič nepokazili. "Silnejšie by sme tým vyjadrili úctu k Svätému otcovi," povedal po zápise do kondolenčnej knihy na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.
Na pohreb pápeža by však chceli ísť všetci traja najvyšší činitelia. Na pohrebe pápeža Jána Pavla II. sa môže automaticky zúčastniť prezident Ivan Gašparovič, lebo pápež bol tiež hlavou štátu. Na pohreb však chce ísť aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda.
Na stretnutí v Prezidentskom paláci sa ústavní činitelia dohodli, že na pohrebe sa zúčastní Hrušovský a na inauguráciu nového pápeža pôjde s prezidentom Dzurinda. Na pohreb pôjde aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan. V špeciáli budú aj slovenskí cirkevní predstavitelia. Odlet je plánovaný buď na štvrtok večer, alebo na piatok ráno.
Dzurinda po rokovaní povedal, že všetci traja najvyšší ústavní činitelia by nemali republiku opúšťať v rovnakom čase. "Sme dospelí ľudia, a tak, ako sa treba niekedy v rodine dohodnúť, tak to platí aj na inej úrovni," povedal.
Zákon nehovorí, že by všetci traja najvyšší ústavní činitelia nemohli byť naraz v zahraničí. Stalo sa tak už v roku 2002. Z bezpečnostných dôvodov však nemôžu všetci traja cestovať spolu. Teoreticky by mohol premiér ísť na pohreb súkromne - autom alebo bežnou leteckou linkou.
Vatikán však podľa neoficiálnych informácií požiadal štáty, aby obmedzili rozsah svojich delegácií. Očakáva sa totiž enormný záujem štátnikov aj verejnosti. (rk, sita)