Minulý rok v septembri blahorečil pápež Ján Pavol II. na omši v Petržalke dve slovenské obete komunizmu - rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a biskupa Vasiľa Hopka. FOTO SME - ĽUBOŠ PILZ |
Ešte skôr ako Jána Pavla II. pochovajú, sa tak začalo diskutovať, či sa blahorečeným stane pápež, ktorý počas svojho života vysvätil rekordný počet ľudí.
Podľa cirkevného práva sa proces blahorečenia môže začať až päť rokov po smrti. Sám Jána Pavol II. však ukázal, že je možná výnimka. Bol to on, kto v prípade Matky Terezy zrušil platnosť príslušného cirkevného pravidla a nariadil skúmanie už jeden a pol roka po jej smrti. Aj v prípade Jána Pavla II. by sa mohlo siahnuť po výnimke - urobiť by to podľa profesora cirkevného práva Jána Dudu mohol iba nový pápež.
Ďalšou možnosťou, o ktorej sa špekulovalo už počas pápežovho života, by bolo vyhlásiť Jána Pavla II. za blahorečeného aklamačne, teda hromadným súhlasom kolégia kardinálov. Podobné úvahy tu boli podľa Dudu už v prípade Jána XXIII., nakoniec cirkev zvolila tradičný a zdĺhavý riadny proces, takže Jána XXIII. nakoniec blahorečil práve Ján Pavol II. po 37 rokoch skúmania.
"Ján Pavol II. bol určite veľkou osobnosťou, osobne si však neviem predstaviť, že by proces blahorečenia neprebehol podľa riadneho procesu," povedal pre SME Duda.
A to je zdĺhavá procedúra. Podľa cirkevného práva sa ním môže stať buď mučeník, ktorý zomrel pri obrane katolíckej viery, čo nebol prípad Jána Pavla II., alebo osoba s hrdinskými cnosťami. To znamená, že by Jánovi Pavlovi II. museli pripísať aspoň jeden zázrak. Duda o takom príklade nevie.
Nemecký bulvárny denník Bild v pondelok informoval o dvoch. V prvom prípade išlo o slepé dievča z Karibiku, ktorému mal Ján Pavol II. vrátiť zrak. Druhou vyliečenou mala byť matka štyroch detí chorá na rakovinu. Aspoň v jednom z týchto prípadov by museli nezávislí lekári dokázať, že na vyliečenie neexistuje vedecké vysvetlenie.
Taliansky expert na Vatikán Vittorio Messori si myslí, že to bude jedna z prvých vecí, ktorú bude musieť nový pápež vyriešiť bez ohľadu na to, kto sa ním stane. "Ján Pavol II. je pre veriacich svätý už teraz. Jeho nástupca nebude môcť urobiť nič iné, ako ho okamžite vyhlásiť za svätého," povedal pre ORF Messori, ktorý v roku 1994 urobil jediný rozhovor s Jánom Pavlom II.