Na prvom stretnutí kardinálov rozhodli, že pohreb Jána Pavla II. bude v piatok. Fotografiu zverejnili vatikánske noviny Observatore Romano. FOTO - TASR/AP
Petrov stolec je prázdny, Vatikán je bez pápeža. Začalo sa medzivládie. Časť jeho právomocí prebrali kardináli, všetko však čaká na nového pápeža.
Za bránami Vatikánskeho štátu, ktorý pred bežnými smrteľníkmi stráži švajčiarska garda, sa kardináli včera stretli prvýkrát od skonu Jána Pavla II. V Bolonskej sále Apoštolského paláca ich bolo 65, viac ako sto ďalších je ešte na ceste do Ríma.
Na začiatku stretnutia najvyšších rímskokatolíckych hodnostárov zložili prísahu zachovávania tajomstva, po ktorej otvorili dokumenty po Jánovi Pavlovi II.
Pápež prekvapivo nezanechal poslednú vôľu. Napriek tomu však Ján Pavol II. celý proces po svojej smrti určil sám. Krok po kroku ho zaniesol do Apoštolskej ústavy Universi Domini Gregis, ktorú spísal v roku 1996. V listine s rozsahom 13 000 slov určil právomoci kolégia kardinálov, ako aj presný spôsob voľby nástupcu.
Pohreb
Počas vyše dvojhodinového kolégia kardináli najskôr rozhodli, že verejný pohreb Jána Pavla II. sa uskutoční v piatok, presne ako predpokladala väčšina talianskych denníkov. Uskutoční sa pod holým nebom na Námestí svätého Petra.
Očakáva sa, že na Námestí sv. Petra, kde bude počas pohrebu vystavená truhla pápeža, bude vyše dva milióny ľudí. Hlavným celebrantom obradu bude nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ktorý sa považuje za jedného z najhorúcejších kandidátov na nového pápeža.
Telo potom pochovajú v krypte Baziliky svätého Petra, kde už začali pripravovať miesto pre jeho posledný odpočinok. Kardináli tak rozptýlili špekulácie, že pápežovo srdce pochovajú v Krakove, kde Karol Wojtyla pôsobil ako arcibiskup.
Medzivládie
Kardináli sa včera mali dohodnúť aj na tom, ako zničia pápežov prsteň. Je to symbolické ukončenie obdobia jeho vládnutia. Pápež totiž nie je len hlavou katolíckej cirkvi, súčasne je aj monarchom Vatikánu.
Smrť Jána Pavla II. ukončila jednu vatikánsku éru. Ľudia, ktorých si vybral Ján Pavol II., boli pri moci 26 rokov. S jeho skonom skončili aj oni. Až nový pápež rozhodne, či zostanú na svojich miestach, alebo ich nahradí niekým iným.
Momentálne sú pánmi Vatikánu kardináli. Pre efektívnosť je na rokovaniach vždy iba tretina z nich. Obsadenie určuje žreb. Po troch dňoch sa obmieňajú.
Na ich čele je doteraz takmer neznámy španielsky kardinál Eduardo Martínez Somalo. Je kamerlengom, teda kardinálom, ktorý administratívne riadi Vatikán po smrti pápeža. Práve on má na starosti organizáciu konkláve, kde kardináli zvolia nového pápeža.
Konkláve
Medzivládie, interregnum, bez hlavy katolíckej cirkvi potrvá najmenej dva týždne. O termíne voľby pápeža kardináli ešte nerozhodli. Proces voľby pápeža, ktorý je najstarším dochovaným volebným systémom na svete, sa však musí začať najskôr 15 a najneskôr 20 dní po smrti pápeža.
Vnútri Vatikánu sa už začali zákulisné rozhovory o možnom nástupcovi, ktorý má vo Vatikáne právomoci absolutistického monarchu. Nový pápež zároveň určí, akým smerom sa vydá katolícka cirkev v najbližšom období.
Autor: MIREK TÓDA, Vatikán