BRATISLAVA – V roku 2001 nastali v Slovenskej mediálnej sfére veľké zmeny: zanikla TV Luna, prestalo hrať Rádio Tatry. Pavol Rusko vstúpil do politiky a s TV Markíza sa stala hlásna trúba strany ANO. Prenikol k nám Vladimír Železný – z TV Global urobil JOJ TV – a bývalý hovorca Martin Lengyel odštartoval spravodajskú televíziu TA 3.
Dlhoročná kríza verejnoprávnych médií sa ani minulý rok neskončila. V lete vláda uhradila takmer miliardový dlh STV a SRo voči Slovenským telekomunikáciám. Dlhy však opäť narastajú. Zákony o STV a SRo prijaté neboli, televízia aj napriek ohlasovanému reinžinieringu ostáva verná socialistickému modelu. Zodpovednosť za krízu v televízii si ako horúci zemiak prehadzujú vedenie televízie, minister kultúry a parlamentný výbor pre kultúru a médiá.
Najsilnejšou televíziou ostáva aj naďalej TV Markíza. Kauza Markíza sa skončila odkúpením Gamatexu Pavlom Ruskom. V Markíze sa zmenili vlastnícke pomery. Sylvia Volzová predala svoj podiel šéfovi produkčného domu Forza Jánovi Kováčikovi. Vlastníkmi licencovanej spoločnosti je okrem Ruska a Kováčika aj Milan Fiľo a záujem o kúpu istého podielu má aj americký investor CME.
Príchod šéfa Novy Vladimíra Železného na Slovensko umožnili dve uvoľnené frekvencie po TV Slavín v Bratislave a po TV Sever v Žiline (spolu pokrývajú takmer 60 percent územia). Do boja o ne sa zapojili všetky slovenské televízie, ale tromf si odniesol Železný, ktorý ovládol TV Global prostredníctvom Českej produkčnej Invest.
Pre TV Markíza je prítomnosť Železného najväčším ohrozením. Železný sa totiž netají tým, že z televízie so sledovanosťou okolo 1 percenta chce vybudovať televíziu konkurujúcu TV Markíza. TV Global (od jari to bude JOJ TV) s novo získanými frekvenciami pokrýva 75 percent územia, čo je viac, ako má Markíza. (hr)