
Minister obrany Jozef Stank. FOTO SME – LUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Zriadením inštitútu verejného ochrancu práv – ombudsmana – vládna koalícia opäť posilnila ochranu základných ľudských práv a slobôd.
Napriek prvotnej nevôli viacerých ústavných právnikov i koaličných strán parlament napokon akceptoval návrh SMK a inštitút ombudsmana sa stal súčasťou Ústavy SR. Poslanci tak urobili aj prvý krok k stabilizácii tohto inštitútu.
Úlohou verejného ochrancu práv je podieľať sa na ochrane základných práv a slobôd nielen fyzických, ale aj právnických osôb.
Zasiahnuť môže v prípadoch, ak je činnosť orgánov verejnej správy v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi právneho štátu alebo keď tieto orgány v rôznych prípadoch nekonajú, hoci by konať mali. Účinný je už aj tzv. vykonávací zákon, ktorý zároveň upravuje podrobnejšie aj spôsob a podmienky voľby ombudsmana.
Verejný ochranca práv bude volený v parlamente, ktorému sa zároveň bude za svoju činnosť zodpovedať, a možno za neho zvoliť občana SR, ktorý spĺňa podmienky voliteľnosti do funkcie poslanca parlamentu a v deň voľby dosiahol vek aspoň 35 rokov.
Ombudsman nesmie byť členom politickej strany alebo hnutia. Vykonávací zákon však prvý raz – a pravdepodobne v rozpore s ústavou – určuje, že členom politickej strany alebo hnutia už nesmie byť ani kandidát na ombudsmana.
Znamená to, že ak za ombudsmana bude kandidovať terajší člen politickej strany alebo hnutia, musí sa vzdať straníckej legitimácie už pri kandidatúre, a nie až po zvolení do funkcie, ako je zvykom u ďalších nezávislých ústavných činiteľov. Zákonná podmienka totiž platí až do prípadného rozhodnutia Ústavného súdu o jej nesúlade s ústavou. Dodnes však nikto neoznámil, že požiada súd vo veci súladu zákona s ústavou o rozhodnutie.
Kandidáta na ombudsmana môže navrhnúť najmenej 15 poslancov parlamentu. Mená prvých potenciálnych uchádzačov o post ombudsmana už boli zverejnené.
Odborári hľadajú podporu poslancov pre Igora Lenského, Národná asociácia sudkýň Slovenska a DS pre Janu Dubovcovú, KDH pre Martina Lauka, Matica slovenská oslovila Ladislava Ťažkého a záujem o funkciu prezentoval aj poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Švec.
(jo)