BRATISLAVA – Medzi najdôležitejšie činy vládnej koalície patrilo schválenie rozsiahlej zmeny ústavy. Hoci bola ústava novelizovaná už dva razy, až na tretí raz poslanci odstránili aj závažné nedostatky týkajúce sa súdnictva a posilnili nezávislosť justície. Zrušili ustanovenie ústavy, ktoré zaviedlo tzv. skúšobnú štvorročnú lehotu pre sudcov, a vytvorili napríklad Súdnu radu Slovenskej republiky.
Do jej pôsobnosti bude po prijatí vykonávacieho zákona patriť hlavne podávať prezidentovi návrhy kandidátov na vymenovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR, rozhodovať o pridelení alebo preložení sudcov, voliť a odvolávať členov disciplinárnych senátov vrátane ich predsedov alebo predkladať vláde mená sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovensko v medzinárodných súdnych orgánoch. Súdna rada má mať spolu osemnásť sudcov.
Významné zmeny schválili poslanci v ústave aj v činnosti Ústavného súdu. Rozšírili počet jeho sudcov na trinásť a zároveň im predĺžili funkčné obdobie zo sedem na dvanásť rokov. Prví traja sudcovia na dvanásťročné funkčné obdobie by mali byť vymenovaní prezidentom na budúci mesiac.
Ústavnému súdu pribudlo viacero kompetencií, medzi nimi napríklad možnosť pozastaviť účinnosť napadnutých právnych predpisov, posudzovať medzinárodné zmluvy vo vzťahu k ústave ešte pred rokovaním o nich v parlamente, skúmať, či predmet referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, ešte pred jeho vyhlásením, zrušiť rozhodnutie, ktorým boli porušené základné práva a slobody, a zároveň priznať za ich porušenie dotknutým finančné zadosťučinenie. Zvýšenie počtu sudcov by malo skvalitniť aj ich rozhodovanie. Podľa agentúrnej správy Ústavný súd v minulom roku dostal spolu 687 podaní, z ktorých 383 vybavil odložením, 159 odmietol a v 9 zastavil konanie. Dovedna vydal 33 nálezov, nevybavených zostalo 127 podaní. Z 18 podaní žiadajúcich konanie o súlade právnych predpisov s ústavou súd vybavil 4.
Medzi najvýznamnejšie zmeny v práci všeobecného súdnictva patrí novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorej cieľom je zrýchliť súdne konanie. Napríklad zodpovednosť za predloženie dôkazov už majú účastníci konania, a nie súd, pričom dôkazy môžu predkladať okrem stanovených výnimiek len na prvostupňovom súde.
JURAJ HRABKO