HZDS – V klube HZDS zomreli dvaja poslanci Jozef Zlocha a Dušan Slobodník. Namiesto Zlochu nastúpil Peter Chudík. Poslanecké miesto po Slobodníkovi zaujme na januárovej schôdzi parlamentu veterinárny lekár Gabriel Karlín.
SOP – Azda najväčšie pohyby nastali v klube SOP. Líder strany Pavol Hamžík sa s Jánom Budajom (LDÚ) a Ladislavom Ambróšom (zelení) dohodol na vytvorení klubu SOP-LDÚ-SZS. Na počiatku mal 16 členov. Postupne sa začal rozpadávať. Opustili ho Peter Kresák, Štefan Šľachta, Jirko Malchárek a zástupcovia LDÚ Ján Budaj a Juraj Švec. Do parlamentu sa vrátil bývalý šéf kancelárie prezidenta Ľudovít Macháček. Jeho náhradník Ján Šimko mandát automaticky stratil. Macháček síce stál pri zrode SOP, ale do straníckeho klubu odmietol vstúpiť. Stal sa nezávislým poslancom.
SNS – Klub SNS sa rozpadol. Vznikol nový klub Pravej SNS. Zákon o rokovacom poriadku stanovuje, že klub musí mať aspoň osem členov. Odchodom Melánie Kollárikovej k prívržencom Jána Slotu predsedníčka SNS Anna Malíková stratila šancu založiť si vlastný klub. Poslanci, ktorí jej zostali verní, pôsobia ako nezávislí.
SDĽ – Z čela klubu odišiel začiatkom roka 2001 Jozef Tuchyňa, neskôr opustil aj SDĽ. Rozšíril rady nezávislých poslancov. Tuchyňa svoju abdikácu z funkcie šéfa klubu zdôvodnil tým, že je pre vládnu koalíciu neprijateľný. Vzťah k vládnej koalícii prehodnotil, keď ho Mikuláš Dzurinda odmietol ako kandidáta SDĽ zobrať do vlády na post ministra obrany.
KDH – Poslaneckého mandátu sa vzdal nový košický župan Rudolf Bauer. Na jeho miesto nastúpi Marcela Pčolinská. Je predsedníčkou krajskej rady KDH v Prešove.
Nezávislí – Poslaneckého mandátu sa vzdal Peter Zajac. V parlamente zastupoval Demokratickú stranu. Ešte v roku 2000 spolu s Petrom Tatárom, Františkom Šebejom, Petrom Osuským a Jánom Langošom vystúpili z klubu SDK a stali sa nezávislými. Petra Zajaca v parlamente nahradil Alexander Slafkovský. Nestal sa však nezávislým, vstúpil do klubu SDK.
IGOR STUPŇAN