BRATISLAVA – „Hodnotím tento rok ako dobrý, uzavreli sme dvanásť kapitol za dvanásť mesiacov a to nám dáva dobré vyhliadky,“ povedal na konci minulého roku hlavný slovenský vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ. Práve zásluhou jeho vyjednávacieho tímu Slovensko v roku 2001 dobehlo ostatné kandidátske krajiny, ktoré začali rokovania o vstupe takmer o dva roky skôr, a zaradilo sa do skupiny krajín, s ktorými sa definitívne počíta v prvej vlne rozširovania únie.
V priebehu roka sme uzavreli rokovania o komplikovaných kapitolách slobodný pohyb osôb a slobodný pohyb kapitálu. Tak ako ostatní kandidáti, aj my sme museli na sedem rokov od vstupu pristúpiť na obmedzenia pracovných možností pre našich občanov v tých štátoch únie, ktoré si neželajú otvoriť hneď svoje pracovné trhy. Obmedzenia sa však budú znova prehodnocovať po dvoch, respektíve piatich rokoch.
Pri voľnom pohybe kapitálu sme vyjednali sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého u nás občania iných štátov únie nebudú môcť kupovať poľnohospodársku a lesnú pôdu. V novembri sme uzavreli kapitolu životné prostredie. Únia nám vzhľadom na vysoké finančné nároky odsúhlasila viaceré odklady v oblasti ochrany ovzdušia a vôd.
Dobré správy z Bruselu prišli koncom roka. V novembri Európska komisia vo svojej pravidelnej hodnotiacej správe pochválila pokrok Slovenska a označila ho za fungujúcu trhovú ekonomiku. Potvrdila tiež, že spĺňame politické kritériá, pozitívne zhodnotila prijímanie potrebnej legislatívy. Kritiku si vyslúžilo jej uplatňovanie v praxi.
Počas celého roku predstavitelia únie pozorne sledovali vývoj na slovenskej politickej scéne, koaličné rozpory, postoje politických strán k otázkam integrácie. Pri každej príležitosti zdôrazňovali nevyhnutnosť pokračovať v prípravách a vo voľbách „voliť s rozumom“.
BARBORA TANCEROVÁ