
Napätie na indicko-pakistanskej hranici nepoľavuje - z oblasti odchádzajú ďalší ľudia. FOTO - REUTERS
K upokojeniu situácie má prispieť britský premiér Tony Blair, ktorý pricestoval včera do bangladéšskej Dháky, kde začína päťdňové turné po juhoázijských krajinách.
Hlavným cieľom Blairovej cesty je zmiernenie napätia medzi Indiou a Pakistanom. „Najdôležitejšou vecou je pokúsiť sa utíšiť situáciu, ktorá je viditeľne vážna,“ vyhlásil Blair krátko pred pristátím v Dháke. „Je to nebezpečenstvo pre celosvetovú stabilitu.“ Na ázijské turné neprichádza s mierovým plánom pre sporné územie Kašmíru - jeho úlohou je upokojiť vášne medzi oboma rivalmi.
Blair postupne navštívi Indiu aj Pakistan. O riešení ozbrojených sporov medzi dvoma jadrovými veľmocami britský premiér v posledných dňoch niekoľkokrát telefonicky hovoril s americkým prezidentom Georgeom Bushom.
Zatiaľ čo indický premiér Atal Bihári Vádžpéjí včera vyhlásil, že vojna s Pakistanom „nie je nutná“, pakistanský prezident Parvíz Mušarraf povedal čínskemu premiérovi Ču Žung-ťimu, že jeho krajina verí v mier a chce s Indiou udržiavať dialóg.
Vádžpéjí podmienil obnovenie bilaterálnych rokovaní so susednou krajinou ukončením „cezhraničného terorizmu“. Po príchode do nepálskej metropoly Káthmándú, kde sa zúčastní na summite siedmich krajín Juhoázijského združenia pre oblastnú spoluprácu, dodal, že stretnutie s pakistanským prezidentom Parvízom Mušarrafom pri tejto príležitosti vylučuje. Napriek tomu sa v Káthmandú o ich spoločnej schôdzke vedú špekulácie.
Pakistanský hovorca oznámil, že na diplomatickej úrovni obidve strany dospeli už k poznaniu, že treba situáciu upokojiť. Islamabad však očakáva od Naí Dillí ústretové kroky v podobe stiahnutia síl zo súčasných postavení pri spoločných hraniciach. India zasa požaduje, aby Pakistan tvrdšie zakročil proti islamským extrémistom operujúcim v oblasti sporného Kašmíru.
Pri útoku pakistanských islamistov na vojenský tábor v Darhale dvesto kilometrov severozápadne od mesta Džammú zabili dvoch indických vojakov. Indickým silám sa údajne podarilo zabiť deväť extrémistov.
Agentúra Reuters včera s odvolaním sa na vedecké zdroje informovala o približnom rozsahu ich jadrového arzenálu. India má 55 až 110 atómových bômb, pričom reálny je asi nižší odhad, teda okolo 60 hlavíc. Susedný Pakistan by mal mať 15 až 40 bômb. Aj v tomto prípade sa považuje za pravdepodobné skôr množstvo pri spodnej hranici.
(čtk, tasr, reuters)