
Vyklonované prasiatka Noel, Angel, Star, Joy a Mary. FOTO - REUTERS
LONDÝN – Škótska biotechnologická firma PPL Therapeutics Plc, ktorá pomáhala pri klonovaní ovce Dolly, oznámila, že rovnakou metódou sa im podarilo priviesť na svet päť prasiatok.
Podľa PPL má päť zdravých prasiatok genetické vybavenie umožňujúce transplantovať ich orgány do ľudského tela bez toho, aby ich imunitný systém odmietol. Prasiatka sa narodili na 1. sviatok vianočný a dostali mená Noel, Angel, Star, Joy a Mary.
PPL plánuje prasiatka použiť ako súčasť programu na liečbu ľudí trpiacich na cukrovku. Prasce sú považované za najvhodnejších zvieracích darcov orgánov človeku: napríklad prasačie srdce je rovnako veľké ako ľudské, tvrdia vedci.
Biotechnologická firma informovala, že v biologickej stavbe prasiatok „knokautovali“ gén, ktorý zvyčajne vedie k odmietnutiu prasačích orgánov v ľudskom tele – imunitný systém človeka zvyčajne cudzí orgán napadne. Úspešný zásah vedcov do genetickej výbavy prasiatok predstavuje výrazný pokrok pri produkcii prasačích orgánov a buniek pre ľudí, konštatovali vedci. Každému z klonovanej pätice prasiatok chýba pár génu spôsobujúceho odmietanie tkaniva ľudským telom. Ich potomkovia by už však nemali mať žiaden z týchto génov.
Vedci upozorňujú, že je ešte stále dosť nebezpečí, ktoré by využitie prasačích orgánov pre človeka mohli skomplikovať. Hrozí napríklad, že by na človeka mohli preskočiť prasačie vírusy a mohli by spôsobiť nové druhy chorôb.
(tasr)