
Britské barové tanečnice už euro akceptovali, verné zostávajú ale aj librám. FOTO - REUTERS
stávky v eurách.
Bezdomovec pred londýnskou tržnicou Covent Garden má zasa na svojej tabuľke stručný nápis: „Euro akceptujem, libru uprednostňujem.“
Tento pragmatický postoj k euru je pre Veľkú Britániu týchto dní typický. Medzi dvoma silnými názormi (striktne proeurópskymi a probritskými) sa ocitla väčšina ľudí, ktorí prijali príchod eura do 12 krajín EMU bez silných emócií ako fakt. Eurami sa dá na ostrovoch platiť vo väčšine obchodných reťazcov, hoci krajina zostala mimo menovej únie spoločne so Švédskom a s Dánskom. Možnosť platiť eurom v Británii zatiaľ využilo málo ľudí.
Briti sa do eura určite nezamilovali, ale aj oni očakávajú, že napokon na ich bankové účty raz aj tak dorazí. Prieskum ICM ukázal v decembri dramatickú zmenu verejnej mienky. Zatiaľ čo v máji 2001 očakávalo, že Británia bude o desať rokov v eurozóne, 39 percent ľudí, teraz je to už 62 percent. Až 58 percent ľudí si pritom stále chce libru ponechať - mnohí z nich pravdepodobne očakávajú, že svoj názor pod tlakom okolností prehodnotia.
Je príchod eura na ostrovy nevyhnutný? Podľa prvých pohybov kurzu by sa mohlo zdať, že kapitáni finančného sveta to očakávajú - libra sa v stredu, keď sa začalo prvýkrát obchodovať, oslabila oproti euru o rekordné dve percentá. Podľa ekonómov je práve pokles kurzu libry oproti novej mene nevyhnutným predpokladom na pripojenie k euru. Veľmi vplyvné The Financial Times privítali príchod eura s veľkým uznaním.
Nejednoznačná je situácia v labouristickej vláde Tonyho Blaira, ktorá voličom sľúbila o eure referendum. Premiér sa v posledných mesiacoch viackrát vyslovil za prijatie spoločnej európskej meny. „Bolo by nerozumné tváriť sa, že euro neexistuje,“ povedal včera Blair. Oveľa rezervovanejší je minister financií Gordon Brown. Nechce dopustiť, aby pri rozhodovaní o pristúpení k novej mene nad ekonomickými kritériami prevážili politické - „ak sa má Británia vzdať svojej meny, musí euro osvedčiť životaschopnosť“. Aj preto zostáva dátum konania referenda stále neznámy.
„Počkať a pozorovať,“ povedal včera o eure bývalý konzervatívny premiér John Major, ktorý akoby odobril Brownov postoj. Major dokonca včera nevylúčil, že Británia sa k euru pripojí až v roku 2012.
Rozhodnutie o osude libry spraví euro - ak sa novej mene bude dariť tak ako v prvých dňoch, prebojuje sa zrejme napokon aj na ostrovy.