Ani po zrátaní všetkých daňových priznaní nemusí byť podľa ministerstva financií výsledok rovnej dane úplne zrejmý. FOTO - SME JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Je rovná daň skutočne magnetom pre investorov, alebo im viac záleží na cene práce a zdaňovaní firemných ziskov? A platí, že nižšie dane prinášajú do rozpočtu viac peňazí? Platnosť niektorých zažitých poučiek o rovnej dani na spochybňoval na príkladoch z východnej Európy minulý pondelok britský denník Financial Times.
"Hoci väčšina ekonómov súhlasí, že nižšie dane podporili rast vo východnej Európe, vplyv rovnej dane z príjmov zostáva sporný," píše Financial Times. Denník zaznamenal, že na Slovensku, kde ekonomickému rastu pomohli zahraničné investície, úrady tvrdia, že práve rovná daň zvýšila príťažlivosť krajiny pre investorov. "Podľa daňových expertov a manažérov však boli skutočným magnetom nízke mzdy a nízke zdaňovanie firiem. Výrobcovia hovoria, že z nízkej dane z príjmov nezískali takmer nič," píše denník.
Financial Times sa zamerali aj na otázky sociálnej spravodlivosti rovnej dane. Na reforme podľa neho podstatne zarobili vyššie príjmové skupiny. Ľudia s nižšími príjmami získali o niečo menej vďaka odpočítateľnej položke. "Množstvo ľudí zo strednej príjmovej skupiny, najmä bezdetní, však stratili vinou vyšších spotrebných daní," upozornil denník.
Slovenské ministerstvo financií považuje niektoré zistenia britského denníka za predčasné. Podľa poradcu ministra Petra Papanka budú prvé efekty zavedenia rovnej dane pre rozpočet známe tento mesiac. Daňové riaditeľstvo zhromaždí na budúci týždeň údaje z daňových priznaní, ktoré museli ľudia podať najneskôr do konca marca, Do mája z nich bude ministerstvo financií vedieť spočítať výnosy.
"Dôležité bude vidieť predovšetkým zmeny v daňovej základni pri právnických osobách a čiastočne možno aj u fyzických osôb. To môže byť jasné až potom, čo všetci podajú daňové priznania za rok 2004," povedal Papanek. Odhadu Financial Times o poklese výnosu dane z príjmov pre rozpočet preto Papanek odmietol: "Denník ráta pri rovnej dane asi iba s fyzickými osobami, ale je treba sa pozrieť aj na právnické osoby (firmy)," povedal Papanek.
Podľa hovorcu daňového riaditeľstva Roberta Mervu oznámia daňové úrady ministerstvu financií v apríli iba výsledky už podaných daňových priznaní. Údaje o výnose dane budú definitívne známe až na jeseň, keď podajú priznania aj tí, ktorí od úradov dostali povolenie na odklad.
Papanek upozornil, že aj po týchto definitívnych číslach môže zostať dosah rovnej dane skreslený. "Mohlo sa stať, že niektoré subjekty presúvali zisky do roku 2004, aby platili nižšiu daň. Okrem toho daňová reforma mohla popri iných zmenách prilákať firmy na Slovensko a preto jasnejší obraz o úspešnosti daňovej reformy bude až v rokoch 2006 a 2007," dodal Papanek.
Tvrdenie Financial Times o sociálnych rizikách rovnej dane odmietol. "Platí, že váha sa preniesla na spotrebu: kto viac spotrebuje, zaplatí viac daní. Zvýšenie nepriamych daní nemalo výrazný negatívny dosah na ceny, ceny potravín sa napríklad znížili. Celková daňová reforma však bola úspešná a pravdepodobne znížila celkové daňové zaťaženie, čo sa potvrdí o pár dní," dodal Papanek. (jj)