FOTO - ARCHÍV TASR |
apríla.
Za druhý polrok 2004 inšpektoráty práce, živnostenské úrady, polícia a daňové úrady odhalili 661 prípadov nelegálnej práce. Zväčša išlo o zamestnanie bez písomnej pracovnej zmluvy či inak podloženého pracovnoprávneho vzťahu. Je to takmer dvakrát toľko ako za polrok predtým (337), od nového zákona však ministerstvo práce očakáva "výraznejšiu zmenu".
Predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall si myslí, že nelegálna práca každého slušného živnostníka a podnikateľa dennodenne trápi i zaťažuje, lebo "vytvára nerovnaké podmienky v podnikateľskej súťaži". Inými slovami, tí, ktorí nelegálne zamestnávajú, sú pred tými, ktorí to nerobia, zvýhodnení, keďže za pracujúcich načierno neplatia odvody, môžu pružnejšie meniť ich počet ("prijať" či "prepustiť" niekoho bez zdĺhavej procedúry), ako aj ich pracovný čas a podobne.
Od 4. do 15. apríla podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka zamestnanci úradov práce a inšpektorátov práce vykonajú 5145 kontrol. Ministerstvo to nazýva akciou Vietor. "Ak zákon tých, ktorí ho vedome a špekulatívne porušujú, postihne, je to v poriadku," povedal Gottschall. Dodáva, že ak sa v podnikaní začnú uplatňovať "etika, morálka a predovšetkým stavovská príslušnosť a hrdosť", nelegálna práca podľa neho bude mať problém. Kaník je presvedčený, že zákonom sa podarí potlačiť nelegálnu ekonomiku.
Podnikatelia sa však podľa Gottschalla oprávnene ponosujú, že odvody z miezd sú vysoké, odvody z práce dôchodcov "chaotické", "jednorazová výpomocná práca vyžaduje byrokratickú zaťaženosť v podobe prihlášok, oznámení a v neposlednom rade i odvodových povinností".
Kaník verí, že novým postihom sa "sa zlepší priestor na znižovanie odvodov". Podnikatelia by teda vraj išli proti sebe, keby niekoho nelegálne zamestnávali. (joč)