Oči ľudí, ktorí sa na vatikánskom námestí začali zhromažďovať už v noci zo štvrtku na piatok, boli upreté len na jedno okno. FOTO - REUTERS
Ticho, smútok a čakanie. Kŕdle holubov prelietali sem a tam ako obyčajne. Aj prúd vody vo fontáne hlučne zurčal, ale Námestie svätého Petra v Ríme bolo včera iné ako zvyčajne. Ľudia neupierali zrak na preslávenú obrovskú baziliku, ale iba k jednému oknu. So zjavnou obavou, že pápežovi za ním zostáva už len málo času.
Okná sledovali niektorí veriaci počas celej noci. Keď sa vo štvrtok neskoro večer objavili prvé správy o výraznom zhoršení jeho stavu, začali sa na námestí stretávať prví veriaci. Krátko po polnoci bol vchod na Námestie svätého Petra obkolesený desiatkami kamier a novinárov, veriacich a turistov. Uprene sa pozerali do okna, v ktorom sa pápež objavoval pri svojich posledných, už len krátkych a bolestných vystúpeniach, pričom vôbec neprehovoril.
Svetlá v pápežovom vatikánskom apartmáne zhasli vo štvrtok večer až hodinu pred polnocou, oveľa neskôr, ako zvykol Ján Pavol II. zaspávať. Už to bolo znamenie, že situácia je mimoriadna. Svetlo v miestnosti s lekárskym vybavením svietilo aj po polnoci.
Včera ráno už Rím vedel, aká vážna je situácia vo Vatikáne. Nie však všetci turisti, ktorí prišli do Ríma za pamätihodnosťami. Mnohí z nich dorazili na Námestie svätého Petra a nevedeli, že situácia je ešte vážnejšia ako v posledných dňoch.
Čoraz viac bolo tých, čo sa prišli na námestie pomodliť, čítali modlitebné knižky s ružencami v rukách. Na námestí bolo cítiť neobyčajnú atmosféru, ľudia si nanajvýš šepkali posledné noviny, čo sa o pápežovom zdraví dozvedeli. Čakali a pozerali sa do okna. Agentúra AFP odhadla, že na námestí bolo okolo desaťtisíc ľudí.
"Cítiť vo vzduchu, že sa niečo deje. Panuje tu atmosféra očakávania," povedal belgický turista Albert de Vos, jeden z tých, čo sa na námestí objavil ako návštevník Ríma. "Trasiem sa, pretože mám pocit, že tentokrát sa už z toho nedokáže dostať," povedala Talianka Maria Abbateová. "To, že nešiel do nemocnice, znamená, že je pripravený zomrieť."
(mch, reuters)
Reakcie vo svete
Správy o pápežovom zdravotnom stave zasiahli veriacich v celom katolíckom svete, ktorí zareagovali spoločnými modlitbami.
Európa - pozorne sleduje vývoj, veriaci vo všetkých krajinách sa v oveľa hojnejšom počte ako zvyčajne zhromaždili v kostoloch, aby sa modlili za pápežovo zdravie.
Svätá zem - v Betleheme sa ľudia spoločne modlili za pápežovo zdravie, spravodajcovia z Jeruzalemu informovali, že mnoho ľudí v Starom meste bolo pri televízoroch ako prilepení.
Čína - Aj komunistická krajina má svojich veriacich. Ministerstvo zahraničných vecí zaželalo pápežovi, aby sa čoskoro zlepšil jeho zdravotný stav. Na to, či sa čínski katolíci budú môcť zúčastniť na obradoch, kde sa budú môcť modliť za pápeža, hovorca ministerstva neodpovedal.
Filipíny - Až 80 percent obyvateľov sú katolíci a celá krajina súčasnú situáciu intenzívne prežíva. Pápež je tam mimoriadne populárny.
Mexiko - V Senáte prišlo k trápnemu omylu, keď jeho predseda Diego Fernandez de Ceballos dostal nesprávnu informáciu a prerušil zasadnutie, aby oznámil pápežovu smrť. "Vážení kolegovia, pápež je mŕtvy, preto vás žiadam o minútu ticha," povedal podľa ORF. V sále nastal chaos, mnohí lepšie informovaní senátori protestovali, niektorí sa smiali. O niekoľko sekúnd Fernandez zistil, aká je skutočnosť, a ospravedlnil sa. (reuters, čtk)
Modlili sa aj veriaci na Kube.
FOTO - REUTERS