Podľa pravidiel, ktoré platia pre cestovanie so psami, mačkami a fretkami po Európskej únii od októbra minulého roka, musia mať majitelia zvierat tzv. pas pre malé zvieratá. Zvieratá musia byť zároveň označené tetovaním alebo elektronickým čipom a očkované proti besnote. Niektoré štáty, kde sa besnota nikdy nezistila, môžu požadovať pred vstupom do ich krajiny potvrdenie o laboratórnom vyšetrení na protilátky proti besnote.
Oldřich Matouch, šéf Národného referenčného laboratória pre besnotu v českom Liberci a medzinárodný odborník na besnotu, potvrdzuje, že vyšetrovanie na protilátky má zmysel. U mladých zvierat, ktoré boli očkované prvý raz, nemusí totiž jedna dávka očkovacej látky navodiť dostatočnú ochranu a vytvoriť požadovanú hladinu imunity.
Zahraničné štúdie ukázali, že až 40 percent mladých psov nemalo o štyri mesiace po jednorazovom očkovaní požadovanú hodnotu protilátok v krvi. Takéto zvieratá nie sú dostatočne chránené, takže sa môžu nakaziť infekciou. Dokazuje to 3- až 6-percentný výskyt besnoty pri psoch očkovaných iba jednou dávkou v niektorých ázijských krajinách s vysokým výskytom nákazy.
Odborníci preto odporúčajú, aby bol mladý pes po prvom očkovaní ešte raz preočkovaný. Šteňa sa má očkovať proti besnote prvý raz vo veku 3 mesiacov a 30 dní po prvej dávke treba očkovanie zopakovať. Vrchol hladiny protilátok sa dosahuje približne o 21 dní po druhej dávke. Ďalšie očkovanie sa pravidelne opakuje vždy tesne pred uplynutím ročnej lehoty. Tým sa dosiahne trvalá a celoživotná ochrana zvieraťa proti infekcii besnotou. (agris)