Prienik bioty do atmosféry (a), hydrosféry (b) a litosféry (c); keď d = pôda. KRESBA - AUTOR |
Pôda je v záhradke základným prostredím zakoreňovania rastlín. Prenikanie živých koreňov do mŕtveho geologického podložia sprevádza veľa pôdnych mikroorganizmov. Aj keď živá zložka je nepatrná časť pôdy, jej význam je často nedoceňovaný alebo, naopak, nadhodnotený.
Aký význam má pre záhradkára to, že pracuje s časťou pedosféry, ktorá je priestorom prieniku živých organizmov do povrchovej časti litosféry? Oživenie horniny má pozitívne aj negatívne stránky. K pozitívnym patrí hromadenie ekologickej energie, sanitárny účinok, neustály prísun živín pre rastliny, deštrukcia mŕtvych zvyškov, prekyprovanie a tvorba štruktúry. Medzi negatívne môžeme zaradiť hromadenie škodcov, zdroj infekcie, nadmernú produkciu dusičnanov, alelopatizáciu pôdy biologicky aktívnymi látkami a mnohé ďalšie javy biologického charakteru.
Nedoceniť tieto kladné a záporné prejavy živej zložky pôdy znamená nedbať na hygienu pri práci s pôdou v záhrade, ignorovať striedanie jednoročných úžitkových a okrasných rastlín na záhonoch a hriadkach, nehnojiť pôdu kompostom, zanedbať dezinfekciu a sterilizáciu infikovanej pôdy a neusilovať sa o zvyšovanie a skvalitňovanie humusu v pôde.
Nadhodnotenie pozitívneho účinku pôdnej bioty na pestovanie rastlín sa prejavuje nedoceňovaním zúrodňovania pôdy priemyselnými hnojivami na odstránenie nedostatku fosforu a draslíka prístupného pre rastliny, zanedbaním mechanického obrábania pôdy, podceňovaním chemickej ochrany rastlín pred chorobami a škodcami, paušálnou aplikáciou vermikompostov, aplikáciou pochybných preparátov na podporu mikroorganizmov v pôde a podobne.
Niektorí odborníci preceňujú život v pôde natoľko, že aj celkové poznanie pôdy zaraďujú do biologických vied. Pôda však nie je živý organizmus, lebo sa nerozmnožuje, nerastie a nemá dedičné schopnosti. Pôda je anorganickou neživou zložkou prírody aj našej záhrady. Len v prenesenom slova zmysle hovoríme o dýchaní pôdy (únik oxidu uhlíka), chorej pôde (infikovanej patogénmi), hygiene pôdy (starostlivosť o zdravie), zrelej pôde (vhodnej na mechanické obrábanie) a podobne. Starostlivosť o biologickú zložku pôdy však patrí k prvoradým činnostiam v záhrade.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.