Veľkonočný kaktus kvitne na jar niekoľko týždňov. |
Vzhľad
Je to epifyticky rastúci krík so sploštenými článkovanými zelenými až červenkastými stonkami. Jednotlivé články sú v priemere 5 centimetrov dlhé, 2 centimetre široké a bohato sa rozkonárujú. Vrchol každého článku vytvára v strede nový článok, takže nakoniec vznikajú oblúkovito prehnuté poliehavé stonky. Na špičkách článkov sa vytvárajú kvety. Kališné lístky sú ružové a červené. Kvitnú na jar počas niekoľkých týždňov.
Pestovanie
Základom pestovateľského úspechu je celoročné umiestnenie rastliny na svetle až v polotieni. Vyžaduje si izbovú teplotu. Od konca novembra do januára má obdobie vegetačného pokoja. Vtedy ho umiestňujeme do miestnosti, kde je aspoň 10 stupňov a zalievame iba toľko, aby zemina úplne nevyschla. V tomto čase sa tvoria základy budúcich kvetov. Ak sa objavia púčiky, rastlinu premiestnime na teplejšie stanovište. Kaktus s nasadenými púčikmi už neprenášame ani neotáčame, lebo ich môžu zhodiť. Počas kvitnutia rastlinu prihnojíme raz za 14 dní tekutým hnojivom so zvýšeným obsahom draslíka.
Ak sa kaktusu v bežných podmienkach nedarí, príčinou zvyčajne nebýva príliš suchý vzduch, ale preschnutie koreňového balu. Škodlivé je aj zalievanie tvrdou vodou. Zemina nesmie obsahovať vápnik.
Rozmnožovanie
Na jar alebo v lete rozmnožujeme veľkonočný kaktus vyzretými odrezkami, ktoré zakoreňujú pri teplote 22 stupňov priamo v substráte. Staršie rastliny presádzame, ak je celý črepník zaplnený koreňmi. Rastline vyhovuje rašelinová zemina s hrubým pieskom v pomere 3 : 1. Kaktus môžeme v lete umiestniť vonku na chránenom a zatienenom stanovišti.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ
Viete, že? Po rozmrznutí pôdy vysadíme ovocné stromy a kry. Po výsadbe ich dobre zavlažíme. Ak to stav pôdy dovolí, hneď ich prihnojíme. Druhy a dávky hnojiva volíme podľa výsledkov rozborov pôdy. Keď sme pri výsadbe ovocných drevín hnojili do zásoby draselnými a fosforečnými hnojivami, prihnojíme len dusíkom vo forme liadkov (liadok amónny s vápencom v dávke 0,1 až 0,2 kg/m
2 ). Na prehnojenie dusíkom sú citlivé najmä marhule. Jadroviny prihnojíme dusíkom iba vtedy, ak dĺžka ročných prírastkov nepresiahla 30 centimetrov. Najčastejšie však používame kombinované hnojivá ako je NPK alebo Slovcerit (v dávkach 0,4 až 0,6 kg na 10 m
2 ).
Dôležitou súčasťou jarných prác vo vinohrade je ochrana proti chorobám a škodcom. Na viniči prezimujú roztoče a roztoče, spôsobujúce kučeravosť a plstnatosť listov (zasahujeme sírnatými prípravkami) a tiež obaľovače, ktoré ničíme predjarným postrekom oleoprípravkami. Červené škvrny na ročnom dreve viniča poukazujú na poškodenie múčnatkou v minulom roku. Na včasné potlačenie tejto závažnej choroby použijeme fungicídy s kontaktným účinkom, napríklad Karathane LC.
(pav)
Detail kvetov. FOTO - (AR) |