Správa o prijatí poslednej zo siedmich sviatostí má veriacich pripraviť na pápežovu smrť. Nie je však jej nepriamym oznámením.
Pôvodne veriaci používali termín posledné pomazanie, pretože sa dávalo krátko pred smrťou. Po druhom vatikánskom koncile v roku 1965 cirkev tento pojem zmenila, pretože príliš zdôrazňoval blížiaci sa koniec.
Pomazanie chorých má podľa slovenského prekladu vatikánskeho koncilu širšiu platnosť. Nie je iba sviatosťou pre tých, ktorí sú "v krajnom nebezpečenstve smrti", ale dáva sa už vtedy, keď veriaci začína byť "v smrteľnom nebezpečenstve" pre chorobu alebo starobu. Boh má byť v tej chvíli chorým nablízku, dodať im silu a odpustiť im.
"Je to prosba cirkvi, aby sa chorý uzdravil, ak je to vôľa Božia, a ak nie, tak aby dokázal prijať chorobu a znášať jej útrapy. Je to teda aj príprava na smrť," vysvetlil pre ČTK riaditeľ Pastoračného strediska Českej biskupskej konferencie Vladimír Málek.
Pomazanie môže ťažko chorý človek dostať aj viackrát. Terri Schiavovej sa ho nedávno dostalo dvakrát. Prvý raz, keď ju po nariadení súdov odpojili od vyživovacej trubice, druhýkrát vo štvrtok krátko predtým, než zomrela.
Aj Ján Pavol II. už takéto pomazanie prijal. Stalo sa tak 13. mája 1981, potom čo na neho na Námestí svätého Petra v Ríme vystrelil turecký extrémista. Pápeža vtedy ťažko zranili tri guľky a 20 dní ho zachraňovali na rímskej klinike Gemelli.
Podľa talianskeho denníka La Repubblica dostal pomazanie aj tento rok - 24. februára pred tracheotómiou. Bola to operácia na poslednú chvíľu a hrozilo, že sa pápež zadusí. Zakaždým sa priblížil smrti, ale prežil.
Včera aj samotní cirkevní hodnostári pripúšťali, že tentoraz to tak nebude. "Sotva niekto verí, že sa to zlepší. Ale všetci dúfame v zázrak," povedal pre ORF nemenovaný kňaz.
Pomazanie chorých je súčasťou svätého prijímania. Aj to včera pápež prijal a pripravil sa na smrť. Teraz sa musí pripraviť aj svet veriacich.