Pápež bol na tom veľmi zle. Jeho hovorca Jaoquín Navarro-Valls včera niekoľkokrát takmer plakal. FOTO- REUTERS |
Vatikán odmietol špekulácie, že spísal pokyny, ako medicínsky postupovať, ak by nebol pri zmysloch a nemohol o sebe rozhodovať. Pápež však niekoľkokrát predtým povedal, že človeka treba udržiavať pri živote všetkými prostriedkami.
Ján Pavol II. bol podľa svojho najbližšieho okolia pri vedomí, bol neobyčajne pokojný a vyrovnaný. "Jeho posledné hodiny budú také, ako bol celý jeho život - pokojné," cituje agentúra AP britského kardinála Cormaca Murphyho-O'Connora.
Pápež odmietol hospitalizáciu, hoci jeho zdravotný stav bol v posledných hodinách turbulentný. Parkinsonovou chorobou a dýchacími problémami oslabeného pápeža najprv zasiahli horúčky z infekcie močových ciest, potom Vatikán informoval o septickom šoku a zlyhaní kardiovaskulárneho systému. Večer oznámil, že pápežov stav sa zhoršuje: zle sa mu dýchalo a objavili sa problémy so srdcom aj obličkami. Rezolútne však popieral tvrdenia talianskych médií, že pápež je v kóme aj že pápež už zomrel.
Cirkevní hodnostári netajili, že s pápežom je zle. "Je zrejmé, že jeho stav sa zhoršuje. Pápež je pripravený na smrť," povedal otec Konrád Hejmo. Pozorovatelia tvrdia, že nezvyčajná otvorenosť a rýchlosť, ktorú nasadil Vatikán, signalizoval, že katolícka cirkev nedúfala v pozitívny obrat. Má to signalizovať aj to, že pápež včera vymenoval 17 nových biskupov a arcibiskupov a šiestich odvolal.
Ján Pavol II. včera prijal svojho zástupcu pre Rím, kardinála Camilla Ruiniho. Ten má podľa tradície oznámiť ľuďom pápežovo úmrtie.
Svetové agentúry tvrdia, že do Vatikánu sa už schádzajú kardináli, ktorí budú voliť nového pápeža. Zatiaľ nechceli nič hovoriť o nástupníctve, zdôrazňovali len utrpenie pápeža a jeho príklad pre ostatných.
Z pápežovho boja s ťažkými chorobami sa stalo silné posolstvo pre trpiacich, chorých a slabých. Ján Pavol II. tak stále zostáva "veľkým komunikátorom", aj keď už zrejme nemôže prehovoriť.
Cirkevní hodnostári naznačujú, že jeho posledné vystúpenie na verejnosti, keď sa vo veľkých bolestiach pokúšal vydať zo seba hlas, bolo súčasťou jeho pozemskej misie a malo pre veriacich zmysel.
Vo Vatikáne však podľa agentúry AFP existuje skupina takzvaných disidentov, ktorí tvrdia, že to, ako sa v televízii ukazoval pápežov zhoršujúci sa zdravotný stav, nebolo ničím iným len neľudským divadlom. (mik)