Moja svokra, vdova, bola v deň vyplácania dôchodku hospitalizovaná v nemocnici. Poštárka odmietla vydať dôchodok mne ako neveste i manželovi ako synovi s tým, že dôchodok odošlú do nemocnice. V ten deň večer svokra v nemocnici zomrela. Keby bola doma, dôchodok dostane, ale keďže tu nebola, dôchodok nedostala. Myslím si, že je to len šikanovanie a byrokracia zo strany pošty. Prosím o presné vysvetlenie, podľa akých predpisov sa stanovuje poberanie dôchodku členmi rodiny. Kto môže prevziať dôchodok v neprítomnosti dôchodcu? Podľa vyjadrenia pracovníčky Sociálnej poisťovne nám mali dôchodok vyplatiť.
Mária R.
Úpravu poberania dôchodkových dávok stanovuje s účinnosťou od 1. januára 2005 zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon").
Zákon uvedenú problematiku osobitným spôsobom upravuje vo svojej siedmej hlave, v ustanovení paragrafov 117 - 119. Podľa paragrafu 117 ods. 1 sa dávky poukazujú na účet príjemcu dávky v banke alebo v pobočke zahraničnej banky. Na žiadosť príjemcu dávky (poberateľa dôchodku) sa dávka vypláca v hotovosti, pokiaľ zákon neustanovuje inak.
Na písomnú žiadosť poberateľa dávky sa dávka poukazuje na účet manžela (manželky) v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ak má v čase poberania dávky právo disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte a zároveň, ak s týmto spôsobom poukazovania dávky manžel (manželka) súhlasí. Z uvedeného vyplýva, že dôchodkové dávky sa prednostne poukazujú na účet poberateľa v banke, pokiaľ nepožiadal zodpovedajúcim spôsobom Sociálnu poisťovňu o zmenu spôsobu výplaty dôchodku, t. j. o výplatu v hotovosti, prípadne aj o zmenu príjemcu dávky.
Zároveň zákon v ustanovení paragrafu 117 ods. 4 definuje aj príjemcov dávky, ktorými sú poberateľ dávky, zákonný zástupca poberateľa, fyzická osoba, ktorej bolo nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej rodinnej starostlivosti, štatutárny zástupca zariadenia, v ktorom je nezaopatrené dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo osobitný príjemca.
o o o
Podľa toho, čo uvádzate, vaša svokra pravdepodobne požiadala len o zmenu spôsobu vyplácania dávky, takže postup doručovateľky bol správny. Uvedené vyplýva aj z ustanovenia paragrafu 118 zákona, v ktorom je osobitne riešený prechod nároku na dávku po smrti osoby, ktorá splnila podmienky nároku na dávku a nároku na jej výplatu, a to tak, že nároky na sumy splatné ku dňu smrti tejto fyzickej osoby postupne prechádzajú na manžela (manželku), deti a rodičov.