Príklad zbavovanie imunity podľa súčasného zákona. Poslankyňu SDKÚ Libušu Martinčekovú parlament zbavil imunity aj jej hlasom. Martinčeková je obvinená v kauze ľahkých vykurovacích olejov. FOTO - ARCHÍV SME |
Vláda rokovanie o imunite naposledy vypustila z programu a už v pondelok budú o nej hovoriť lídri vládnych strán. "Ak by sme našli v koalícii aspoň 80-percentnú podporu, bol by som rád," hovorí šéf SMK Béla Bugár. Práve vicepremiér za SMK Pál Csáky žiadal vládu, aby rokovanie o zákone odložila - nechcel, aby do parlamentu išiel bez politickej podpory.
Návrh predpokladá, že poslanci by mali imunitu už len na hlasovanie a výroky prednesené v parlamente. Parlament by už nemusel dávať ani súhlas na trestné stíhanie poslancov, hlasoval by len vtedy, keby ich súd chcel vziať do väzby.
O zúžení imunity už parlament pred časom hlasoval, nepodporili ho ani všetci poslanci vládnych strán. Bugár hovorí, že pred koaličnou radou bude hovoriť s poslancami a na stretnutie príde s informáciou, kto z poslancov SMK návrh podporí. "Pustiť to tak, že to dostane 40 hlasov, to nemá význam."
Poslanec SDKÚ Peter Miššík povedal, že poslanecký klub sa ešte o imunite neradil a návrh ani nevidel. Myslí si, že ak sa koaličná rada dohodne, šance sa zvýšia.
Predseda klubu KDH Pavol Minárik pripomenul, že zúženie imunity je súčasťou vládneho programu. Koalícia by preto mala dať hlasy svojich poslancov a "potom sa uvidí, kto si ako v parlamente politicky predstavuje výkon mandátu poslanca".
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner verí, že strana bude za. Podľa neho niektorí poslanci hovoria o návrhu ako o sólo aktivite ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, hoci existuje uznesenie parlamentu, ktorým zaviazal vládu zúženie imunity predložiť.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka hovorí, že ak bude návrh precízny, bude za. Imunita je mu vraj ako problém ľahostajná. Ako právnik ju nepovažuje za prekážku trestného stíhania.
HZDS je jednoznačne proti. Podpredseda Milan Urbáni povedal, že aj dnes je možné poslancov stíhať, ak sú dôkazy. Argumentoval, že chodí aj na mítingy a ľuďom musí o vláde niečo povedať. "Vystavujem sa tomu, že môžem byť žalovaný za výrok, ktorý sa nemusí páčiť. Znížilo by to tak aktivitu poslancov opozície." Lipšic by sa mal preto podľa Urbániho venovať dôležitejším problémom.
Ďušan Čaplovič zo Smeru v televízii Markíza povedal, že jeho strana je proti. Nemá však problém s tým, aby bol poslanec stíhaný aj bez súhlasu parlamentu, ak ho prichytia priamo pri trestnom čine.
Šéf klubu KSS Vladimír Ďaďo povedal, že nehovorí áno, ale nemá k návrhu ani odmietavý postoj.
(sp)