Zodpovední činitelia prikročili k tomuto rozhodnutiu v záujme toho, aby netraumatizovali ľudí, ktorí prežili holokaust, a nedráždili kritikov tvrdiacich, že film by mohol prebudiť "spiacich démonov".
Dielo režiséra Olivera Hirschbiegela už ostro kritizoval aj americký denník New York Times, ktorého recenzent napísal, že dielo obsahuje pre domáce (nemecké) publikum upokojujúce posolstvo, že obeťami nacizmu boli predovšetkým obyčajní jednoduchí Nemci.
Vlaňajšie uvedenie filmu Pád tretej ríše v nemeckých kinách vyvolalo široké diskusie, či je z morálneho hľadiska únosné predvádzať Hitlera a ďalších vojnových zločincov, ktorí napriek zverstvám páchaným do samého konca druhej svetovej vojny, boli aj ľuďmi z mäsa a kostí, chodili na prechádzky so psíkmi, hladili detičky, usmievali sa, jedli zeleninu a podobne.
Postavu Hitlera vo filme stvárnil švajčiarsky herec Bruno Ganz, ktorý sa nacistickému führerovi veľmi podobá. V Nemecku film prilákal do kín šesť miliónov divákov, slovenskú premiéru mal pred dvoma dňami. (tasr)