Európska únia pritom vylúčila, že by sa do mája chcela s Američanmi ešte zísť a diskutovať.
Únia sa už na americké zákony sťažovala pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO), ktorá jej dala za pravdu. Američania však ďalej nechávajú v platnosti takzvaný Byrdov dodatok zákona, ktorý je voči mnohým americkým vývozcom daňovo veľmi zhovievavý.
"Komisia tento posledný krok v spore o Byrdov dodatok zákona urobila preto, že Spojené štáty stále nie sú schopné uviesť svoju vlastnú legislatívu do súladu s medzinárodnými záväzkami," píše sa v správe komisie. Američania tvrdia, že sa dodatkom zákona bráni proti lacnému dovozu vybraného tovaru z mnohých krajín.
V prvej fáze sa clo dotkne tovaru zhruba za 28 miliónov dolárov. Objem sankčných ciel bude únia každoročne revidovať a upravovať podľa toho, akú škodu americký antidumpingový zákon spôsobuje firmám v Európskej únii.
Zatiaľ nie je jasné, ktorých výrobkov presne sa bude týkať clo v maximálnej sadzbe 15 percent z hodnoty tovaru. Únia oznámila, že má pripravený zoznam výrobkov. Budúci týždeň bude v Bruseli Robert Zoellick, ktorý bol donedávna obchodným zmocnencom americkej vlády. Únia schôdzku s ním neplánuje.
Byrdov dodatok zákona je de facto programom subvencií, ktoré americká vláda poskytuje niektorým firmám, ak ju požiadajú o ochranu pred dumpingom. Peniaze na tento účel americká vláda berie z antidumpingových poplatkov, ktoré vyberá. Očakáva sa, že podobný krok ako Európska únia proti USA zaujme aj Kanada. Dodatočné clo sa bude vzťahovať na mnoho tovaru, ktorý sa do únie z USA dováža. Sankčné clo sa tak dotkne dovozu papiera, poľnohospodárskych produktov, textilu, strojov. (čtk, reuters)