Poslanci, ktorí mali včera posledný deň na podanie majetkového priznania, si totiž vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií odhlasovali také tlačivo, ktoré nevyžaduje vyčísliť údaje o majetku v peniazoch.
Nemusia napríklad priznať hodnotu domu, výšku úspor v banke alebo obchodných podielov. Predseda výboru a poslanec Smeru Igor Federič to považuje za nelogické najmä v prípadoch, keď na stanovenie hodnoty majetku netreba súdneho znalca.
Podľa našich zistení mal návrh o vynechaní konkrétnych súm predložiť na výbore poslanec SDKÚ Roman Vavrík. Odmietol to však komentovať. "Výbor prijal takéto tlačivo. Som presvedčený, že je v súlade so zákonom. Ak sa niekto domnieva, že nie, nech podá námietku."
Poslanec ANO Jirko Malchárek priznal, že takýto postup oslabuje razanciu zákona, ale myslí si, že ide len o technické nedorozumenie a že by sa tým mal zaoberať parlamentný výbor.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic už uvažuje o presnejšej formulácii ústavného zákona. Vo vlastnom priznaní uviedol aj stav svojho konta v banke.
Pavel Nechala z Transparency International Slovensko si myslí, že poslanci obišli zákon. Verejnosť nebude mať možnosť porovnať prírastok majetku verejného činiteľa počas jeho funkcie a "ak to nebude z majetkového priznania jasné, nemá potom význam". Nechala navyše považuje za nevhodný samotný systém, že poslanci kontrolujú sami seba.
Verejnosť nebude asi poznať ani veľkosť majetku starostov, primátorov či mestských poslancov. Úrad na ochranu osobných údajov totiž údaje o ich príjmoch a majetkových pomeroch považuje za osobné, teda zverejniteľné len s ich súhlasom.
Podľa právnika Vladimíra Pirošíka to je "v absolútnom rozpore s účelom aj duchom zákona", lebo o tom, "čo je verejné a čo už tajné, nerozhoduje v právnom štáte štátny či samosprávny úradník, ale jedine nezávislý súd".
Autor: sp, joč