l štyri percentá svojej hodnoty, keď padol pod dvojtisícovú hranicu.
Masovému predaju akcií amerických technologických a finančných spoločností predchádzal obdobný vývoj na európskych trhoch. Väčšina významnejších akciových indexov starého kontinentu skončila po včerajšom obchodovaní na úrovni o 2 až 4 percentá nižšej, ako keď sa ráno začalo obchodovať. V priebehu jedného dňa trhová hodnota mnohých firiem klesla o niekoľko miliárd dolárov a všetky nádeje na možné zastavenie dlhodobého poklesu cien akcií sa stratili. Jedine japonský index Nikkei včera mierne posilnil, ale pre dlhodobý pokles sa v súčasnosti nachádza na rovnakej úrovni ako v roku 1985.
Príkazy na predaj akcií technologických a finančných spoločností mali dva dôvody. V prvom rade veľa telekomunikačných a technologických spoločností v poslednom čase zverejnilo varovné údaje o svojich hospodárskych výsledkoch alebo plánovanom prepúšťaní zamestnancov. K tomu sa pridali obavy zo spomalenia amerického ekonomického rastu, čo má negatívny vplyv na ďalšie hospodárenie týchto podnikov. Americkí spotrebitelia aj podniky sú totiž teraz opatrnejší pri nákupe výpočtovej alebo telekomunikačnej techniky.
Spoločnosť Cable & Wireless vyhlásila, že jej štvrťročné zisky budú nižšie, ako sa očakávalo a cena jej akcií padla o 31 percent. Varovanie týkajúce sa hospodárskych výsledkov postupne zverejnil aj Siemens, Ericsson, Intel, Motorola oznámila prepustenie sedemtisíc zamestnancov. Nervozita na trhu vzrástla aj potom, ako sa začali šíriť špekulácie, že aj výsledky Nokie sú horšie, ako sa očakávalo.
GABRIEL KÁDASI