BRATISLAVA – Ministerstvo práce včera zverejnilo plán zvyšovania zamestnanosti, ktorý označilo za jednu z priorít politiky trhu práce. Podľa koncepcie by sa mal štát zamerať na podporu vytvárania nových a na udržanie existujúcich pracovných príležitostí. Podpory vo forme rekvalifikácie by sa mali dočkať aj potenciálni zahraniční investori.
Ministerstvo tento rok rozšíri nástroje aktívnej politiky trhu práce o príspevky na novovytvorené pracovné miesto a rekvalifikáciu zamestnancov. Tieto dve podpory sa budú týkať iba zamestnávateľov, ktorým boli priznané investičné stimuly.
Osobitných príspevkov sa dočkajú aj automobilky. Ministerstvo totiž plánuje realizovať Program rozvoja automobilového priemyslu v SR, ktorý hovorí o podpore vytvárania nových pracovných miest.
Štát počíta so zvyšovaním zamestnanosti verejnopropešnými prácami aj v roku 2001. Tento projekt rozbehol Národný úrad práce vlani v auguste a stretol sa s vysokým záujmom miest a obcí. Tie totiž dostávajú zo štátneho rozpočtu peniaze na financovanie verejnoprospešných prác, ktoré vykonávajú dlhodobo nezamestnaní.
Ďalším prostriedkom zvýšenia zamestnanosti je potieranie nelegálnej práce, ktorej sa v posledných rokoch začalo na Slovensku dariť. Podľa ministerstva práce by sa mala zintenzívniť spolupráca medzi jednotlivými rezortmi, pričom by sa mali zvýšiť kompetencie polície pri odhaľovaní zamestnávania načierno.
Poslanec Národnej rady SR Július Brocka vidí príčinu nelegálnej práce v legislatíve. „Súčasná pracovná legislatíva vyvoláva zdržanlivosť podnikateľov pri zamestnávaní a podporuje existenciu čiernej práce,“ citovala Brocku agentúra SITA. Podľa odborníkov pracuje v slovenskom hospodárstve načierno niekoľko desiatok tisíc ľudí. „Vrátil som sa z vojny a jediný, kto mi ponúkol miesto, ma nechcel zamestnať legálne. Je to tak pre neho lacnejšie,“ tvrdí Peter z Turčianskych Teplíc.
TOMÁŠ VELECKÝ