"Nie je vyhodený," hovorí Branislav Zahradník z vedenia STV. Dôvody rozhodnutia nepredĺžiť mu zmluvu nekomentoval. "Zdá sa nám nešťastné, že Stano aj navonok medializuje isté skutočnosti, čo len potvrdzuje, že nerešpektuje elementárne hranice firemnej kultúry."
Stano hovorí, že dôvodom jeho odchodu je rozhovor s riaditeľom STV Richardom Rybníčkom. "Povedal som mu, že sa mi nepáči spôsob, ako sa v STV pristupuje k ľudom, že je to demotivujúce a ide to na úkor kvality spravodajstva." Hovorí, že spočiatku si s Rybníčkom veľmi rozumeli.
Bývalá moderátorka STV Ľudmila Farkašovská, ktorá odišla koncom roka, hovorí, že situácia v televízii je neúnosná. "Je nemysliteľné, aby televízia takto zahadzovala ľudí s niekoľkoročnými skúsenosťami v BBC len preto, že sa jej nehodia do komerčných karát a že sa neboja povedať svoj názor."
Stana vopred neinformovali, len si ho pozvalo osobné oddelenie, kde dostal výstupný list. "Podľa vedenia STV je to štandardná procedúra," hovorí.
Šéfredaktor spravodajstva STV Ivan Janda nechcel situáciu komentovať. Stano tvrdí, že k jeho práci nemal výhrady. Spravodajstvo zo summitu Bush-Putin, ktoré Stano nedávno viedol, bolo vraj dobre hodnotené. Aj Zahradník hovorí, že Janda len "rešpektoval rozhodnutie manažmentu".
Stano tvrdí, že v STV vládne atmosféra strachu, komunikáciu nazval až sociálnou šikanou. "Najskôr som sa snažil prehliadať isté postupy vedenia s tým, že je to pre televíziu ťažké obdobie. Postupne sa však hromadilo viac príkladov, že je to pracovná metóda manažmentu."
Aj šéfka mediálnych odborov v STV Gabriela Goliašová považuje systém polročných zmlúv za neprofesionálny a arogantný. Manažment si podľa nej chce len nechať voľné ruky, lebo nevie, čo bude robiť o pol roka.
Zahradník reagoval, že STV tak chce motivovať na vysoké výkony a narušiť u pracovníkov pocit neohroziteľnosti.