Rafael minulý štvrtok, deň po prepustení z väzby, zavraždil otca a brata 18-ročnej Evy Kováčovej, s ktorou v minulosti chodil. Práve vďaka jej trestnému oznámeniu a svedectvu sa pred časom dostal do väzby. Teraz ju pri streľbe ťažko zranil.
Kováčová ani jej rodina zrejme vôbec netušili, že Rafael sa ocitol na slobode. U nás totiž neexistuje systém, ktorý by svedkom zaručil, že ich bude niekto informovať o prepustení zločinca, proti ktorému svedčili.
V mnohých prípadoch sa to od Zboru väzenskej a justičnej stráže nemusí dozvedieť ani polícia, napríklad keď zločinca náhle prepustia pre chybu vyšetrovateľov. "Ústav na výkon väzby nenahlasuje prepustenie obvineného z väzby žiadnemu policajnému ani inému orgánu," uvádza sa v stanovisku zboru.
Aj keby to polícia vedela, nie je povinná to oznámiť tým svedkom, ktorí im predtým zločinca pomohli odhaliť.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak priznáva, že ľudia svedčia iba neradi a môže za to stav spoločnosti. "Zamyslite sa, ak by ste videli nejakú vraždu, či by ste boli ochotný svedčiť," povedal. Spišiak si však nemyslí, že prípad z Mýtnych Ludán môže ľudí ešte viac odstrašiť.
"Ľudia sú doslovne využívaní a potom nech ich pánboh ochraňuje," pohoršuje sa nezávislý poslanec a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Ladislav Polka. Systém vzájomnej komunikácie medzi štátnymi organizáciami prirovnal k 19. storočiu. Polka tvrdí, že väzenskí psychológovia musia vedieť, či práve prepúšťajú niekoho agresívneho a mali by varovať.
Policajný hovorca Miloš Fábry z Nitry hovorí, že policajtov je príliš málo, "aby sme dokázali kontrolovať, či prepustení neovplyvňujú svedkov". Niekedy sa o prepustených dozvedia až o niekoľko dní. Len regióne Nitra mesačne prepustia z väzby asi 50 ľudí.
Podobné stanovisko dala aj hovorkyňa krajského riaditeľstva polície v Košiciach Jana Demjaničová. Tamojší policajti síce monitorujú pohyb práve prepusteného recidivistu Jiřího F., ale svedkom by jeho prepustenie asi neoznámili. Hovorkyňa tvrdí, že na to "je súdnictvo, to je iný rezort".