Minulý týždeň označil Taiwan ako Čínsku republiku. Peking okamžite reagoval. Čína totiž Taiwan nepovažuje za samostatný štát, ale len za odtrhnuté územie. O akejsi Čínskej republike by v Pekingu preto nikdy ani len v tichosti nešepkali. Naopak Taiwan tak o sebe hovorí takmer vždy.
Aj napriek americkým sympatiám voči Taiwanu si oficiálni predstavitelia dávajú pozor, aby za jedinú čínsku vládu označovali tú v Pekingu.
„Na čínske obavy sme reagovali veľmi jasne. Americká politika sa nemení,“ povedal hovorca ministerstva zahraničia Richard Boucher a dodal, že Spojené štáty budú aj naďalej s Taiwanom udržiavať len neoficiálne vzťahy. „Označenie Čínska republika normálne nepoužívame… Nemyslím si, že ho v budúcnosti používať budeme,“ povedal Boucher.
Boucher sa snažil Powellov „brept“ vyžehliť. Ako jediné ospravedlnenie sa mu ale ponúkol fakt, že minister nehovoril pred senátormi z papiera, ale improvizoval. Daňou za to podľa hovorcu je aj to, že „prejav môže byť miestami uvoľnenejší“.
Powell nezaťal mimo po prvý raz. Už pri schvaľovaní jeho nominácie pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy hovoril o Taiwane ako plnoprávnej krajine.
Minulý týždeň Powell pobúril aj viaceré arabské krajiny. Minister označil Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Aj v tomto prípade muselo ministerstvo vysvetľovaľ, že Washington svoju politiku nemení: štatút Jeruzalema je otázkou pre izraelsko-palestínske rokovania. Jeruzalem by chceli za hlavné mesto obe strany.
(kos, reuters)